Murat Kurum ile Ekrem İmamoğlu arasında kaç puan var

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi bu hafta 'Murat Kurum ile Ekrem İmamoğlu arasında kaç puan var' başlıklı yazısını kaleme aldı.

Murat Kurum’un belediye başkan adayı olarak açıklanmasından sonraki anketleri merak ediyordum.

Ekrem İmamoğlu ile Murat Kurum arasındaki kaç puan fark var sorusuna cevap arıyordum. Optimar’ın anketi tam da o sırada geldiği için paylaşmak istedim. Anket sonuçlarını paylaşacağım ancak iki noktaya dikkatinizi çekmek istiyorum.

İKİ UYARI

1- Bu anket sadece İstanbul’da yapılmış bir anket değil. Türkiye genelini yansıtıyor.

2- Henüz seçim takviminin başındayız. Asıl kopuş seçim kampanyası hızlanınca mart ayının ortasında başlar. Ama bu yarışın 31 Mart günü sandıklar açılana kadar devam edeceğinden şüpheniz olmasın.

ANKETTE NELER VAR

Hilmi Daşdemir’in başkanı olduğu Optimar’ın 16-19 Ocak tarihleri arasında 2 bin 205 kişi üzerinde yaptığı anket sadece İstanbul seçimlerine ışık tutmuyor; CHP- DEM Parti işbirliğinden İYİ Parti’ye kadar birçok önemli veriyi içinde paylaşıyor.

İMAMOĞLU BAŞARILI MI

Optimar anketinde Ekrem İmamoğlu’nun görev yaptığı 5 yıl içinde belediyecilik hizmetlerinde nasıl bir değişim yaşandığını sormuş. Bu bir anlamda İmamoğlu’nun karnesini oluşturuyor.

Ankete katılanların yüzde 33.7’si başarısız bir dönemdi yanıtını vermiş. Başarılı diyenlerin oranı yüzde 40.3 olurken, yüzde 26’lik bir kitle ise bir şey değişmedi demiş.

İMAMOĞLU’NA OY VERENLER

İmamoğlu’na oy veren CHP’lilerin yüzde 12.4’ü, İYİ Partililerin yüzde 9.6’sı, DEM Partililerin ise yüzde 8.3’ü belediye hizmetlerini başarısız buluyor. Gümbür gümbür bir şekilde İmamoğlu başarılı diyen yok. Ekrem İmamoğlu’nun şapkayı önüne koyup düşünmesi lazım.

ÜLKE SİYASETİNİ ETKİLER Mİ?

Araştırmada İstanbul seçimlerinin ülke siyaseti üzerinde ne derece etkili olacağı sorulmuş.

Yüzde 33.3’lük bir kesim çok etkili olur görüşünde. Etkili diyenler yüzde 29 çıkıyor. İkisini topladığımızda ise yüzde 62.3’lük bir kesim ülke siyaseti üzerinde etkili olacağı görüşünde. Orta diyenler yüzde 26 çıkarken, etkisiz diyenlerin oranı yüzde 9.6 oranında kalıyor. Çok etkisiz yanıtını verenler ise yüzde 2.1’lik bir kesimi oluşturuyor.

Kamuoyundaki algı İstanbul seçimlerinin ülke siyaseti üzerinde etkili olacağı yönünde.

KURUM MU İMAMOĞLU MU

Şimdi geldik anketin en can alıcı sorusuna. Optimar, Murat Kurum mu, Ekrem İmamoğlu mu seçilmelidir diye sormuş.

Murat Kurum seçilmeli diyenlerin oranı yüzde 42.1, Ekrem İmamoğlu diyenlerin oranı yüzde 46.3 çıkıyor. Kararsızım diyenlerin oranı yüzde 5.7’yken hiçbiri diyenler yüzde 5.9’da kalıyor. Bu da seçimin bıçak sırtı olduğunu gösteriyor.

KRİTİK NOKTALAR

Bu sonuçlar birkaç noktayı göstermesi açısından önemli.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Erdoğan-Sisi görüşmesinden izlenimler 15 Şubat 2024 | 1.730 Okunma Erdoğan Dubai’de seçimler için ne dedi 14 Şubat 2024 | 503 Okunma Suud fuarında Otokar, Atatürk fotoğrafı açtı mı 13 Şubat 2024 | 2.606 Okunma Terör düğmesine bastılar ama devamında ne gelecek 12 Şubat 2024 | 704 Okunma Irak sınırına güvenli hat 09 Şubat 2024 | 1.655 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar