MİT Başkanı Irak’ta İran Cumhurbaşkanı Türkiye’de

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi bu hafta 'MİT Başkanı Irak’ta İran Cumhurbaşkanı Türkiye’de' başlıklı yazısını kaleme aldı.

İRAN Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin Ankara’yı ziyareti öncesinde MİT Başkanı İbrahim Kalın, Irak’a kritik bir ziyarette bulundu.

MİT Başkanı Kalın’ın Irak’taki görüşmelerinde iki ismi mercek altına almakta yarar var.

HAKAN FİDAN’IN UYARISI

İbrahim Kalın, Irak Cumhurbaşkanı Abdullatif Reşid’le görüştü. Abdullatif Reşid, KYB’ye yakın bir isim. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın Meclis özel oturumunda “Süleymaniye’ye yönelik yaptırımlarımıza rağmen KYB, PKK’ya müzahir tutumunu değiştirmezse daha ileri tedbirler almakta tereddüt etmeyiz” diye uyardığı hatırlanırsa, Irak Cumhurbaşkanı Reşid’le görüşmenin önemi kendiliğinden ortaya çıkar.

BAFEL TALABANİ’NİN ENİŞTESİ

Irak Cumhurbaşkanı aynı zamanda Süleymaniye’de PKK’ya alan açan, o nedenle de Türkiye’nin hedefinde olan Bafel Talabani’nin teyzesinin kocası yani eniştesi.

22-23 Aralık ve 12 Ocak tarihinde verdiğimiz şehitlerden sonra gözler Süleymaniye ve burada PKK’ya geniş imkânlar sunan Bafel Talabani’ye çevrilmişti.

BAFEL TALABANİ’YE DİKKAT

1-Celal Talabani’nin ölümünden sonra ABD ve İran bölgede Bafel Talabani’yi destekledi. Bafel Talabani, İran ve ABD desteğiyle Süleymaniye’nin tek hâkimi oldu.

2-ABD bir süredir Suriye’de PKK-YPG temsilcisi Mazlum Abdi ile Irak’ta Bafel Talabani’yi ön plana çıkarmaya çalışıyor. PKK’nın hamisi olan ABD’li General McGurk, Süleymaniye’ye giderek Bafel Talabani’yi ziyaret etmişti. PKK’ya desteği ile bilinen ABD’li bir başka General Mc Farlane ise, Mazlum Abdi ile Bafel Talabani ile görüşmesini basına servis etmişti.

PKK’YA ALAN AÇTI

3-ABD bir süredir KYB’nin kontrol ettiği bölgede PKK’nın kapasitesini yükseltmeye çalışıyor. Bafel Talabani, Süleymaniye’de PKK’ya korunaklı alanlar açtı.

4-PKK’nın Süleymaniye Havaalanı’nı kullanmasını sağladı. Böylece örgütü dışarıya açtı.

5-KBY’nin özel kuvvetleri içerisinde PKK’lıların eğitim almasına imkân sağladı.

6-Süleymaniye’de terör örgütüne hastane açma imkânı verdi.

7-KYB’ye yakın olan vali, PKK’nın Kerkük’e girmesini sağladı.

TÜRKİYE UYARDI

- Bafel Talabani önce uyarıldı. Sonra anladığı dilden mesaj verildi. Süleymaniye Havaalanı’nda PKK’nın dron üretim üssü havaya uçuruldu.

- İçinde PKK yöneticilerinin bulunduğu helikopter düşürüldü.

- Süleymaniye Havaalanı’ndan yapılan uçuşlar ile Süleymaniye Havaalanı’na yapılan uçuşlara Türk hava sahası kapatıldı.

YENİ YAPTIRIMLAR YOLDA MI

Ama Bafel Talabani’nin bu mesajları almamakta ısrar ettiği anlaşılıyor. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın uyarısından sonra Bafel Talabani’ye yönelik yaptırımlar, kademeli olarak devreye sokulmaya başlandı.
MİT Başkanı İbrahim Kalın’ın Irak Cumhurbaşkanı Abdullatif Reşid ile görüşmesinde Bafel Talabani hangi kapsamda yer aldı?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kent ittifakı değil Kandil ittifakı 21 Şubat 2024 | 3.978 Okunma Meriç’teki teröristlerin üzerinden hangi krokiler çıktı 20 Şubat 2024 | 783 Okunma Adalet Bakanı Tunç: FETÖ’yle mücadele kırmızı çizgimiz 19 Şubat 2024 | 913 Okunma Erdoğan-Sisi görüşmesinden izlenimler 15 Şubat 2024 | 1.732 Okunma Erdoğan Dubai’de seçimler için ne dedi 14 Şubat 2024 | 514 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar