Listelerdeki strateji ve sürprizler

AK Parti listelerinde sürpriz bekliyordum ama itiraf edeyim bu kadarını ben de beklemiyordum. AK Parti’de 316 milletvekilinden 167’si listelerde kendine yer buldu. Böylece yüzde 48’i değişti. Asıl sürpriz bakanlarda yaşandı....

AK Parti listelerinde sürpriz bekliyordum ama itiraf edeyim bu kadarını ben de beklemiyordum.

AK Parti’de 316 milletvekilinden 167’si listelerde kendine yer buldu. Böylece yüzde 48’i değişti. Asıl sürpriz bakanlarda yaşandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, beşi hariç bakanların tümünü sahaya sürdü. Bu da seçimleri ne kadar ciddiye aldığını gösteriyor. Bir oy bir oydur ilkesiyle hareket etmiş. Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçimi önemli, Meclis o kadar önemli değil diye düşünenlere de böylece mesaj vermiş oldu. Ekonomi ekibinde ise tercihini kabinede kalmaları yönünde kullanmış. Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Sanayi Bakanı Faruk Özlü için milletvekilliği değil, bakanlık tercih edilmiş. Ekonominin dalgalı seyir izlediği bir sırada yerinde bir tercih olmuş. AB Bakanı Ömer Çelik de yine milletvekili listelerinde yer almayan bir isim oldu. Bu da Erdoğan’ın siyasi değil teknik ağırlıklı ve dar bir kabine kuracağı anlamını taşıyor. Bu seçimlerde Meclis önemli değil şeklinde düşünenlerin aksine Erdoğan, Meclis’e ağırlık veren bir liste hazırladı. Ve çok önemli bir nokta, listelerde en büyük ağırlık İstanbul’a verilmiş. Erdoğan adeta ağır topları İstanbul’a yığmış. Enerji Bakanı Berat Albayrak ile Aile Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya zaten İstanbul milletvekiliydi. Ama onların yanı sıra İstanbul siyasetinde karşılıkları olan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da İstanbul’a alınmış. Erdoğan genel başkan yardımcıları ve grup başkanvekillerinden de İstanbul’a özel bir yığınak yapmış. Kürtlerin yoğun olduğu İstanbul üçüncü bölgede görev yapan Mehdi Eker’i ise Diyarbakır’a çekmekle, bölge açısından güçlü bir mesaj verilmiş. Peki İstanbul’daki Kürt oyları ne olacak?

Adana’da ilginç bir durum var. AB Bakanı Ömer Çelik, milletvekili listelerinde yer almazken Ankara’lıların beğendiği bir isim olan Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu, bu kez Adana’dan aday gösterilmiş.

LİSTE GÖSTERGELERİ

AK Parti’de listeler baştan sona kadar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damgasını taşıyor. AK Parti listesini birkaç başlık altında değerlendirmek gerekiyor.

1- Mevcut milletvekillerinden 140’ı listelere giremedi.

2- Listelerde 20 bakan kendine yer buldu. Bakanların daha çok İstanbul’a toplandığı gözlendi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
AK kadınlarla Asenalar yan yana 24 Mart 2019 | 7.079 Okunma Eskişehir seçimlerine dikkat 21 Mart 2019 | 9.692 Okunma Tunç Soyer Cumhurbaşkanı ile görüşecek mi? 20 Mart 2019 | 5.972 Okunma Seçim gecesi İzmir zeybeğini kim oynayacak? 19 Mart 2019 | 8.504 Okunma Erdoğan ile Bahçeli’nin ilk ortak mitinginden izlenimler 18 Mart 2019 | 10.812 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar