Kılıçdaroğlu’nun stratejisi Erdoğan’a yarar mı

Hürriyet Gazetesi Yazarı Abdulkadir Selvi'nin bugünkü (17.05.2022)''Kılıçdaroğlu’nun stratejisi Erdoğan’a yarar mı'' başlıklı yazısı.

Evinde elektrikler de kesikti ama Kılıçdaroğlu, her halde son dönemlerde çok fazla macera filmi izlemeye başladı.

Selvi Hanım, Kemal Bey’e bir haller oldu. Önceden devlet umuru görmüş, eski bir bürokrat, sakin bir siyasetçiydi. Bir süredir saat ve tarih verip bakanlıkların kapısına dikiliyor. “Kırın zincirleri, ben geldim” havasında konuşmalar yapıyordu. SADAT baskınıyla birlikte kendini aştı. Yok efendim Jammer’ler kullanarak telefon sinyallerinin kesilmesi. CHP milletvekillerinin gidilecek yerden son yarım saat içinde haberdar edilmesi. Özel araçların kullanılmaması, önceden hazırlanmış araçlarla hareket edilmesi gibi. Yakında CHP’deki toplantıları kozmik odaya alırsa şaşırmam. Bu işe kendini o kadar kaptırmış durumda.

Yakında Kemal Bey, gece baskınlarına başlarsa şaşırmam. Elinde telsiz, yüzünde maskeyle, “Faik sen kapıdan gir, Canan sen birlikleri çatıdan indir. Ekrem sen zaten kapıdan kovsalar bacadan inersin. Yine öyle yap” diye bir operasyonu yönetebilir.

Yukarıdaki bir mizah denemesi ama işin mizahlık tarafı kalmadı.

İSMET PAŞA TAKTİĞİ

Kılıçdaroğlu’nun son 1 yıldır sürekli gerilimi tırmandırması bir stratejiye dayanıyor.

Yoksa munis bir siyasetçinin içinden bir canavar çıkmış değil.

Bu stratejisi bir ölçüde İsmet Paşa tarzı yıpratıcı muhalefete benziyor.

27 Mayıs öncesi İnönü, Demokrat Partililere, “Sizi ben bile kurtaramam” demiş. Asker çizmelerini giymiş. “Şartlar oluşmuşsa ihtilal meşrudur” diye işareti vermiş ve Uşak’tan yola çıkmıştı. İnönü’nün Uşak gezisinde olaylar çıkmış hatta milli mücadelenin kahramanı olan Paşa’nın Uşak’ta taşlandığı haberi ülkeye yayılmıştı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Hedef İmamoğlu mu 06 Temmuz 2022 | 2 Okunma Sorularla Kılıçdaroğlu’nun adaylığı ve Akşener’in tavrı 05 Temmuz 2022 | 26 Okunma Cumhurbaşkanı adayı ne zaman belirlenecek? Siyaset dışı aday gündemde mi 05 Temmuz 2022 | 1.751 Okunma Babacan ve Demirtaş’tan adaylık sinyali 04 Temmuz 2022 | 3.775 Okunma Akşener, Kılıçdaroğlu’na rakip olur mu 01 Temmuz 2022 | 2.725 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar