Kılıçdaroğlu’nda Akşener tedirginliği

Hürriyet Gazetesi Yazarı Abdulkadir Selvi'nin bugünkü (24.06.2022)''Kılıçdaroğlu’nda Akşener tedirginliği'' başlıklı yazısı.

Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığıyla ilgili kulislerin peşini bıraktığımı düşünmeyin.

Kılıçdaroğlu, CHP içindeki engelleri büyük ölçüde aştı. Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ı geriletti.

HDP’nin Mansur Yavaş ve Meral Akşener’i istemediğini açıklaması Kılıçdaroğlu’nun elini güçlendirdi. Bir el devreye girdi, Kılıçdaroğlu’nun rakiplerini tek tek denklem dışına itti.

Bu tablo karşısında cumhurbaşkanlığı adaylığı Kılıçdaroğlu açısından dikensiz gül bahçesine döndü diyebilir miyiz?

Hayır diyemeyiz.

Çünkü hesaba katılması gereken çok önemli bir faktör var. O da Meral Akşener.

Kılıçdaroğlu, 6 liderin 3 Temmuz’da Akşener’in ev sahipliğinde yapacağı toplantıda adaylığını açıklamayı planlıyordu. Ama bu kararını erteledi. Çünkü beklediği desteği henüz alamadı. Kimden destek bekliyordu? Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu ve Temel Karamollaoğlu’nu kastetmiyorum.

Kılıçdaroğlu için Akşener’in desteği belirleyici olacak. O nedenle öncelikle Akşener’in desteğini sağlamaya çalışıyor. Akşener tamam dedikten sonra diğer liderlerin de kendisini destekleyeceğini düşünüyor.

EYLÜLÜ BEKLİYOR

Kılıçdaroğlu, Akşener’den beklediği sinyali alamayınca Kurban Bayramı’ndan önce adaylığını ilan etmekten vazgeçti. Bir sonraki toplantıya Temel Karamollaoğlu ev sahipliği yapacak. Ondan sonra 6 lider nasıl bir çalışma takvimi oluşturacaklar belli değil. O nedenle Karamollaoğlu’nun yemeğine kadar Akşener’in desteğini almak istediği konuşuluyor.

Eğer Akşener destek verirse Kılıçdaroğlu’nun eylül ayında cumhurbaşkanı adaylığını ilan edeceği söyleniyor. Ama Akşener’den beklediği desteği alamazsa seçim takviminin işleyeceği zamanı bekleyeceği ifade ediliyor.

Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığı Akşener’e endekslenmiş durumda. Ama Meral Akşener şimdiye kadar en ufak bir renk vermedi. Elini kapalı tutuyor. Kartlarını ustaca oynuyor. Kılıçdaroğlu’nun kaderi Akşener’in elinde.

KILIÇDAROĞLU TEDİRGİN

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Babacan ve Demirtaş’tan adaylık sinyali 04 Temmuz 2022 | 3.574 Okunma Akşener, Kılıçdaroğlu’na rakip olur mu 01 Temmuz 2022 | 2.574 Okunma Kılıçdaroğlu aday olabilecek mi, HDP’den çatı aday önerisi 30 Haziran 2022 | 4.302 Okunma Cumhurbaşkanı zam almayacak, sıra Kılıçdaroğlu’nda 29 Haziran 2022 | 2.962 Okunma Son anketlerde inişler çıkışlar var 28 Haziran 2022 | 2.597 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar