Kılıçdaroğlu formül arayışında

Hürriyet Gazetesi Yazarı Abdulkadir Selvi’nin bugünkü (25.01.2022)’’ Kılıçdaroğlu formül arayışında‘’ başlıklı yazısı.

Biliyorsunuz muhalefetin bir Millet İttifakı var. CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve DP’den oluşuyor. DEVA ve Gelecek Partisi’nin katılımı ile bu ittifakın genişlemesi gündemde. Davutoğlu’nun çok sevdiği tanımla muhalefette istikşafi görüşmeler başlamış durumda.

Ama işler planlandığı gibi ilerlemiyor. Şimdi gündemde ittifakın yeniden kurulması ve paylaşım konusu var. Ne kazanıldı ki onun paylaşımı olsun diyeceksiniz. Zaten sorun orada düğümleniyor.

Geçen hafta Kılıçdaroğlu, Akşener ve Davutoğlu birlikte yemek yediler. Dün de Kılıçdaroğlu, Ali Babacan’ı ziyaret etti.

DAVUTOĞLU’NUN ÖNERİSİ

Davutoğlu, Millet İttifakı’nın dağınık hareket ettiğini, cumhurbaşkanı adaylığı konusuna kilitlendiğini ve ‘Erdoğan’ı devirelim gerisi kolay’ düşüncesiyle hareket ettiği için topluma güven verecek çözüm önerileri geliştiremediğini savunuyor. Gelecek, DEVA ve Saadet Partisi’nin, CHP’ye eklemlendiler eleştirilerine maruz kalmaması için oy oranına bakılmadan Millet İttifakı’nın bir vizyon ve ilkeler etrafında yeniden kurulmasını istiyor.

Üçlü görüşmede Davutoğlu’nun iki net önerisi olduğu söyleniyor.

1- İttifakı eşit partiler olarak yeniden kuralım.

2- Meclis’te temsil edilebilmemiz için bir formül geliştirilsin.

KILIÇDAROĞLU’NUN POZİSYONU

Üçlü görüşmede Kılıçdaroğlu’nun da karşı öneride bulunduğu söyleniyor. CHP Lideri, ittifakın eşitler arasında kurulması düşüncesine ters bakmıyor. Zaten bir grup konuşmasında bunu dile getirmişti. Ancak yüzde 1 civarında oyu olan partilerin grup kuracak bir şekilde Meclis’e girmeleri konusunda sıkıntı var.

CHP’DE SORUN YARATTI

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Pistler değerlendirilecek 20 Mayıs 2022 | 2.009 Okunma Erdoğan kime mesaj verdi? 19 Mayıs 2022 | 1.038 Okunma Yeni bir anket ve ilginç sonuçlar 18 Mayıs 2022 | 5.588 Okunma Kılıçdaroğlu’nun stratejisi Erdoğan’a yarar mı 17 Mayıs 2022 | 2.716 Okunma 2023 stratejileri şekillenmeye başladı 16 Mayıs 2022 | 3.252 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar 1 yorum