Kılıçdaroğlu aday olabilecek mi, HDP’den çatı aday önerisi

Hürriyet Gazetesi Yazarı Abdulkadir Selvi'nin bugünkü (30.06.2022)''Kılıçdaroğlu aday olabilecek mi, HDP’den çatı aday önerisi'' başlıklı yazısı.

Cumhur İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı belli. Cumhurbaşkanı Erdoğan. Ancak 6’lı ittifakın cumhurbaşkanı adayı henüz belirlenemedi. Cumhurbaşkanı adaylığı konusunda muhalefet cephesinde sancılı bir süreç yaşanıyor.

Kılıçdaroğlu, Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’nun gerilemesini fırsat bilerek bir an önce cumhurbaşkanı adaylığını ilan etmek istiyor. Çünkü Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığından vazgeçmediğini görüyor. İmamoğlu pes etmediği sürece kendisine tehdit olarak görüyor, son anda cumhurbaşkanı adayı olmasından endişe ediyor. Hazır fırsatı yakalamışken adaylığımı ilan edeyim, son anda bir yol kazası yaşamayayım diye düşünüyor.

İMAMOĞLU’NUN AÇIKLAMALARI

Kılıçdaroğlu haksız sayılmaz. Çünkü İmamoğlu iddiasını sürdürüyor. Hem CHP’li belediye başkanlarının Büyükada’daki toplantısında çizdiği profil hem Yenikapı’daki üçüncü yıl şenliğinde yaptığı konuşmalarda zımnen, “Ben cumhurbaşkanı adayıyım” diyor. Öyle bir cumhurbaşkanı profili çiziyor ki, sadece adı Ekrem soyadı İmamoğlu olsun demiyor. Diktiği elbise sadece ona uyuyor. İmamoğlu nasıl bir cumhurbaşkanı adayı tarifi yapıyor? “Türkiye 2023 yılından 2030 yılına kadar seçimlere girecek. Çalkantılı bir dönem olacak. Bu iş genç insan işi. Enerji isteyen bir iş. Bu iş genç adam işi, yaşlıların işi değil. Bu süreçte 7 yıllık yoğun bir dönem var. Bunun için genç, dinamik ve sabah akşam çalışacak birine ihtiyaç var” diyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Erdoğan ve Kılıçdaroğlu yükselişte 15 Ağustos 2022 | 2.259 Okunma Erdoğan’ın, ‘Zihinlerde hiçbir soru işareti kalmasın’ talimatı KPSS’de iptali getirdi 05 Ağustos 2022 | 1.072 Okunma KPSS sınavı iptal edilir mi 04 Ağustos 2022 | 2.294 Okunma Erdoğan’ın yayınlanmamış fotoğrafları ve seçim talimatı 03 Ağustos 2022 | 4.023 Okunma Cemevi saldırısı cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik bir mesaj mı 02 Ağustos 2022 | 1.480 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar