Kendi milletvekilini tehdit eden genel başkan kim

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi bu hafta 'Kendi milletvekilini tehdit eden genel başkan kim' başlıklı yazısını kaleme aldı.

Yerel seçimler öncesinde CHP’de çok önemli gelişmeler yaşanıyor.

Yazımın başlığındaki olayı canlı olarak yaşamış gibi sizlere aktaracağım. Ama önce CHP’de yaşanan güç mücadelesine değinmek istiyorum. Çünkü CHP’de yerel seçimlerden sonra olağanüstü kurultayın işaretleri gelmeye başladı.

Özgür Özel, CHP’ye genel başkan seçildi ama partide birlik ve bütünlüğü sağlayamadı. Bu gidişle CHP’nin en kısa süreli genel başkanı olmaya aday gözüküyor.

İKİ AYRI ÜÇGEN

CHP’de üç isim arasında müthiş bir güç mücadelesi yaşanıyor. Partide iki ayrı üçgen oluştu.

Biri; Kılıçdaroğlu, Özgür Özel ve Ekrem İmamoğlu arasındaki güç mücadelesi belediye başkan adaylıklarının belirlenmesinde sancıya yol açtı. İkinci bir üçgeni ise Özgür Özel’in ekibi oluşturuyor. Özgür Özel, Ali Mahir Başarır ve Veli Ağbaba.

Mersin Milletvekili Ufuk Çakır’ın, belediye başkan adaylarının belirlendiği Parti Meclisi toplantısında Ali Mahir Başarır ve Veli Ağbaba’ya “Yeter ulan” diye gösterdiği tepki kameralara yansımıştı. CHP kulisleri, Veli Ağbaba ve Ali Mahir Başarır’ın aday tespitindeki rollerine ilişkin iddialarla çalkalanıyor.

ARALARINA KARA KEDİ Mİ GİRDİ

Bu arada Özgür Özel ile Ekrem İmamoğlu, kurultayda Kılıçdaroğlu’nu devirmek için güçbirliği yapmıştı. Ancak aday belirleme sürecinde ikisinin arasına kara kedi girdiği söyleniyor. Ekrem İmamoğlu’nun İzmir ve Antalya başta olmak üzere büyükşehir belediye başkan adaylarının belirlenmesine müdahale etmesi nedeniyle Parti Meclisi toplantısı erteleniyor. Ayrıca Ekrem İmamoğlu’nun CHP lideri gibi hareket etmesinin ”emanetçi” konumuna düşen Özgür Özel’i rahatsız ettiği ifade ediliyor.

YÜZÜNE TELEFON KAPATMIŞTI

Ocak ayının ilk haftasında belediye başkan adaylarının belirleneceği PM toplantısından bir gün önce, Ekrem İmamoğlu belediye başkan adaylarıyla ilgili listeyi İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik aracılığıyla Özgür Özel’e iletmişti. Ekrem İmamoğlu İzmir’de Buğra Gökçe, Çankaya’da Gül Çiftçi ve Bodrum’da Ahmet Aras’ın aday gösterilmesini istemişti. Özgür Özel ile Ekrem İmamoğlu daha sonra telefonla görüşmüş ve bu konuşma Özgür Özel’in, “O zaman gel sen bu koltuğa otur” diyerek telefonu İmamoğlu’nun yüzüne kapatmasıyla son bulmuştu. Telefondaki karşılıklı restleşmeden sonra ikili arasındaki ilişkilerin bozulduğu söyleniyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kent ittifakı değil Kandil ittifakı 21 Şubat 2024 | 3.125 Okunma Meriç’teki teröristlerin üzerinden hangi krokiler çıktı 20 Şubat 2024 | 761 Okunma Adalet Bakanı Tunç: FETÖ’yle mücadele kırmızı çizgimiz 19 Şubat 2024 | 913 Okunma Erdoğan-Sisi görüşmesinden izlenimler 15 Şubat 2024 | 1.732 Okunma Erdoğan Dubai’de seçimler için ne dedi 14 Şubat 2024 | 514 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar