Kasadan kumpas listesi çıktı

ESKİ Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'ın, "Milli orduya kumpas kurdular" cümlesi, Ergenekon süreciyle ilgili rota değişikliğine yol açmıştı. 17-25 Aralık darbe girişimine rağmen...

ESKİ Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'ın, "Milli orduya kumpas kurdular" cümlesi, Ergenekon süreciyle ilgili rota değişikliğine yol açmıştı.

17-25 Aralık darbe girişimine rağmen hâlâ birileri tarafından, ‘Hizmet hareketi’ olarak gösterilen FETÖ’cü yapılanmanın Türk Silahlı Kuvvetleri’ni ele geçirmeye çalıştığı ortaya çıkmıştı.

15 Temmuz darbe girişimi, FETÖ’nün TSK’da ne denli büyük bir güç haline geldiğini ortaya koydu.

Üzerinden 1 ay geçmesine rağmen 15 Temmuz gecesinin üzerindeki sis perdesi henüz aralanabilmiş değil. O geceye ilişkin pek çok şey karanlıkta ve aydınlatılabilmeyi bekliyor.

KRİPTO PAŞALAR

Yalçın Akdoğan yıllar önce söyledi ama FETÖ’de kumpas bitmiyor. Darbe soruşturmasını yürüten savcıların, Genelkurmay’da yaptıkları aramalarda yeni kumpasın belgelerine ulaşıldı. 17-25 Aralık’tan bu yana yürütülen mücadeleye, FETÖ’nün MGK’da devlete yönelik tehdit olarak kabul edilmesine rağmen, 15 Temmuz’da TSK’daki generallerin yüzde 50’sinin bu yapılanmaya mensup olduğunu gördük. Kendisini gizlemeyi başaran, ‘Kripto Paşalar’ ise bu hesaba dahil değil.

1-4 Ağustos tarihinde yapılacak olan Yüksek Askeri Şûra’da tasfiye edileceklerini gören FETÖ’cülerin darbe tarihini öne çektikleri biliniyor. Genelkurmay Personel Plan ve Yönetim Daire Başkanı Tuğg. Mehmet Partigöç’ün masasının üzerinde bulunan not bunu ortaya koyuyor. Partigöç, “Eşime” notu düşülen yazıda, “Biz bu teşebbüsü yapmasaydık, onlar bu YAŞ’ta bizim kafamızı koparacaktı” diyor.

Ancak Partigöç’ün çekmecesinden çıkan sadece eşine bıraktığı not değil. Onu anlatacağım. Ama askeri işleyişin anlaşılabilmesi için buraya bir virgül koymak istiyorum.

Yüksek Askeri Şûra’da kritik iki makam var; Genelkurmay Personel Başkanı Korg. İlhan Talu ile Genelkurmay Personel Plan ve Yönetim Daire Başkanı Tuğg. Mehmet Partigöç’ün başında bulundukları birimler.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Arınç’la Erdoğan’ın istifa konuşması 25 Kasım 2020 | 3.294 Okunma Yeni sürecin kodları 24 Kasım 2020 | 2.699 Okunma Erdoğan’ın çıkışı ne anlama geliyor? 23 Kasım 2020 | 3.250 Okunma Anlaşıldı merkez sıra reformlarda 20 Kasım 2020 | 1.991 Okunma Merkez Bankası kararı ve ekonomide yeni dönem 19 Kasım 2020 | 3.412 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar