Kadınlar ve gençler İmamoğlu mu Kurum mu diyor

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi bu hafta 'Kadınlar ve gençler İmamoğlu mu Kurum mu diyor' başlıklı yazısını kaleme aldı.

İstanbul seçiminin anahtarını kadınlar ve gençler ellerinde tutuyor desem yeridir.

Bunu nereden çıkarıyorum derseniz, Optimar’ın anketinden çıkarıyorum. Anketlerin çaprazlama verilerini analiz etmeyi ve satır aralarını okumayı önemsiyorum.

KADINLARDA KİM ÖNDE

Ekrem İmamoğlu’nu başarılı buluyor musunuz sorusuna kadınların yüzde 48.5’i evet derken, erkeklerde bu oran 41.2’ye geriliyor.

Murat Kurum’u beğeniyor musunuz sorusunda ise evet diyen kadınların oranı yüzde 55.8’e çıkıyor. Murat Kurum kadınların desteğinde, 7.3 puanla Ekrem İmamoğlu’nun önünde yer alıyor. Murat Kurum’u başarılı bulan erkeklerin oranı ise 54.9’la yine 13.7 puanla İmamoğlu’nun önünde çıkıyor.

GENÇLER NE DİYOR

18-24 yaş aralığındaki gençlerde Ekrem İmamoğlu’nu başarılı bulanların oranı yüzde 46 olurken, Murat Kurum’u olumlu bulanların oranı ise yüzde 49.4’e çıkıyor.

YAŞLILARIN TERCİHİ

65 yaş üstünde ise veriler birbirine yakın. Ekrem İmamoğlu’nu başarılı bulanların oranı yüzde 50 çıkarken, Murat Kurum’u beğenen yaşlılarımızın oranı yüzde 50.8 çıkıyor. Murat Kurum yaşlılarda da burun farkıyla önde. Bu veriler hem Ekrem İmamoğlu hem de Murat Kurum’un yürüteceği kampanyaya ışık tutuyor. Kadınlar ve gençlerin her iki adaya yaklaşımları da olumsuz değil. Ama daha fazla desteklerini alabilmeleri için pozitif bir kampanya yürütmeleri, kavga ve polemik yerine proje ve hizmet odaklı olmaları, kadınların ve gençlerin gönlüne girmeleri gerekiyor.

İTTİFAK YAPMAYANI LİNÇ ETMEK CHP VE AK PARTİ’YE ZARAR

DEM Parti, İstanbul’da belediye başkan adayı çıkaracağını açıkladı. Yeniden Refah Partisi AK Parti ile ittifak yapmama kararı aldı. Her iki parti de seçimlere kendi adaylarıyla girme kararı aldı ya, sosyal medyada bir grup hemen harekete geçti. Kimi DEM Parti’yi linç ediyor. Hainlikle suçluyor. DEM Parti’nin İstanbul adayı olacağı konuşulan Başak Demirtaş’ı hedef alıyorlar. Aralarında kocasını hapisten kurtarmak için iktidarla işbirliği yapmakla suçlayanlar çıktı. Pes yani...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kent ittifakı değil Kandil ittifakı 21 Şubat 2024 | 3.564 Okunma Meriç’teki teröristlerin üzerinden hangi krokiler çıktı 20 Şubat 2024 | 765 Okunma Adalet Bakanı Tunç: FETÖ’yle mücadele kırmızı çizgimiz 19 Şubat 2024 | 913 Okunma Erdoğan-Sisi görüşmesinden izlenimler 15 Şubat 2024 | 1.732 Okunma Erdoğan Dubai’de seçimler için ne dedi 14 Şubat 2024 | 514 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar