İYİ Parti CHP ile ittifak yapacak mı?

YEREL seçimlerin ayak sesleri iyice kendini hissettirmeye başladı.AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki ile MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz’ın bu hafta bir araya gelip ittifakın...

YEREL seçimlerin ayak sesleri iyice kendini hissettirmeye başladı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki ile MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz’ın bu hafta bir araya gelip ittifakın koşullarını konuşmaları bekleniyor. Ancak henüz bir randevu alınmış değil.

Muhalefette ise ittifak hesapları İYİ Parti üzerine yapılıyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, 24 Haziran seçim sonuçlarına göre yapılan bir analizde AK Parti ile MHP’nin ittifak yaptığı takdirde CHP’nin elindeki 9 belediyeyi kaybetme tehlikesine dikkat çekti. İYİ Parti ile ittifak yaptıkları takdirde CHP’nin elinde olan belediyelerin bazılarını koruyabileceklerini söyledi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da ittifaka sıcak baktığı söyleniyor. 24 Haziran seçimlerinden yenilgi ile çıkan CHP’de yerel seçimlerde yaşanacak başarısızlığın neye mal olacağı biliniyor. O nedenle seçim kazandıracak her formüle açıklar.

Peki, ittifakın gözdesi olan İYİ Parti, CHP ile ittifaka nasıl bakıyor? Bu sorunun yanıtına geçmeden önce İYİ Parti’nin seçimlerde etkili olması beklenen yerlerle ilgili verileri paylaşmak istiyorum. Buna göre İYİ Parti, Burdur’da ikinci; Çanakkale, Edirne, Eskişehir, Giresun, Kırklareli, Muğla, Sinop, Yalova, Tekirdağ ve Antalya’da üçüncü; Kocaeli, Hatay ve Zonguldak’ta dördüncü parti durumunda. Yerel seçimlerde kıran kırana bir mücadeleye sahne olacak İstanbul’da yüzde 8.3’le dördüncü parti konumunda; ancak Bakırköy, Bayrampaşa, Büyükçekmece, Çatalca ve Şile’de yüzde 10’un üzerinde. Ankara’da yüzde 1.1’le MHP’nin ardından dördüncü olan İYİ Parti, Elmadağ, Etimesgut, Evren, Gölbaşı, Güdül, Kahramankazan, Kalecik, Keçiören, Kızılcahamam, Nallıhan, Şereflikoçhisar, Sincan ve Yenimahalle’de yüzde 10’un üzerinde.

İzmir’de HDP’nin ardından 10.9’la dördüncü olan İYİ Parti, Bayındır, Bergama, Beydağ, Bornova, Çeşme, Dikili, Foça, Gaziemir, Güzelbahçe, Karaburun ve Karşıyaka ilçelerinde ise üçüncü parti.

İTTİFAK YAPMAYACAĞIZ

24 Haziran’da CHP, Saadet Partisi ve DP ile ‘millet ittifakı’ içinde yer alan İYİ Parti, yerel seçimlerde benzer bir ittifak arayışında olacak mı? İYİ Parti Genel Sekreteri Cihan Paçacı ile konuştum. “Hiçbir siyasi parti ile kurumsal bazda ittifak yapmayı düşünmüyoruz” dedi. Ama tabanda ittifaka kapıyı açık bıraktı. “İttifakı seçmen kendi yöresinde yapıyor, genel merkezin ittifak görüşmesi yapması seçmen bazında sağlıklı sonuç vermez. Çünkü yerel seçimlerin dinamikleri çok farklı. Biz seçimlerde kendi adayımızı çıkaracağız” diye konuştu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Seda gelinin hesabı soruldu 27 Kasım 2020 | 2.720 Okunma Erdoğan’ı öfkelendiren neydi? 26 Kasım 2020 | 4.162 Okunma Arınç’la Erdoğan’ın istifa konuşması 25 Kasım 2020 | 3.648 Okunma Yeni sürecin kodları 24 Kasım 2020 | 2.713 Okunma Erdoğan’ın çıkışı ne anlama geliyor? 23 Kasım 2020 | 3.254 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar