Irak sınırına güvenli hat

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi bu hafta 'Irak sınırına güvenli hat' başlıklı yazısını kaleme aldı.

Son dönemde Türkiye’den Irak’a kritik zamanda kritik ziyaretler yapılıyor.

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Irak’tan yeni döndü. Güler’den önce 27 Ocak’ta MİT Başkanı İbrahim Kalın Irak’taydı.

Bu iki ziyareti birbirini tamamlayacak ve birbirine eklemlenmiş bir zincirin halkaları gibi düşünmek gerekiyor. İbrahim Kalın istihbari diplomasi yaparken, Yaşar Güler askeri diplomasi yürütüyor.

MİT BAŞKANI

MİT Başkanı, Bağdat’ta Irak Cumhurbaşkanı Abdüllatif Reşid, Başbakan Sudani ile görüştü. Şii ve Türkmen temsilcilerle bir araya geldi.

Bir gün sonra Erbil’e geçti. Mesut Barzani, Başbakan Mesrur Barzani ve Türkmen temsilcilerle görüştü.

24 SAAT SONRA

MİT Başkanı’nın ziyaretinden bir gün önce Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Meclis’teki terör özel oturumunda KYB’yi uyarmıştı. Meclis kürsüsünden, “KYB’nin, Suriye’deki PKK/YPG unsurlarına eğitim verdiği, Irak’ın kuzeyinde düşen SDG helikopterleri ve Arbat Havalimanı hadiseleriyle iyice açığa çıkmıştır. Bu durum, KYB ile PKK arasındaki ilişkinin boyutlarını da ortaya koymaktadır. Süleymaniye’ye yönelik yaptırımlarımıza rağmen KYB, PKK’ya müzahir tutumunu değiştirmezse, daha ileri tedbirler almakta tereddüt etmeyeceğiz” demişti.

İbrahim Kalın bu uyarının ardından Bağdat’taydı, Erbil’deydi. Hakan Fidan’ın Meclis kürsüsünden yaptığı uyarıyı muhataplarının yüzlerine karşı söyledi.

YAŞAR GÜLER’İN TEMASLARI

Milli Savunma Bakanı’nın ziyaretine dönecek olursak; Yaşar Güler, Irak’ta Cumhurbaşkanı Abdüllatif Reşid, Başbakan Sudani ve Savunma Bakanı Rıza El-Abbasi ile görüştü.

Başbakan Sudani kritik bir isim. Sudani, ABD’ye, Irak’tan çekilin çağrısı yapmıştı. Pentagon da Irak’tan çekilme takvimini konuştukları bildiriminde bulunmuştu. Ama ne hikmetse 7 yıl susan ABD, o tarihten sonra Irak’ta operasyonlara başladı. 

Yaşar Güler, Bağdat’tan sonra Erbil’e geçti. Orada başta Mesut Barzani olmak üzere Erbil yönetimi ile bir araya geldi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Adalet Bakanı Tunç: FETÖ’yle mücadele kırmızı çizgimiz 19 Şubat 2024 | 830 Okunma Erdoğan-Sisi görüşmesinden izlenimler 15 Şubat 2024 | 1.731 Okunma Erdoğan Dubai’de seçimler için ne dedi 14 Şubat 2024 | 503 Okunma Suud fuarında Otokar, Atatürk fotoğrafı açtı mı 13 Şubat 2024 | 2.606 Okunma Terör düğmesine bastılar ama devamında ne gelecek 12 Şubat 2024 | 705 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar