HSYK'nın tümü değişiyor

Nisan’da Anayasa değişikliğinin kabul edilmesiyle birlikte üç madde hemen yürürlüğe girdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan partisine üye oldu, Askeri Yargıtay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi lağvedildi...

Nisan’da Anayasa değişikliğinin kabul edilmesiyle birlikte üç madde hemen yürürlüğe girdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan partisine üye oldu, Askeri Yargıtay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi lağvedildi, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu ise yenileniyor.

18 maddelik Anaasa değişikliğinde belki de üzerinde hiç durulmayan madde askeri yargının lağvedilmesiydi. Yarygıda iki başlılığın kaldırılması ve demokratikleşme adına çok önemli bir adımdı. Askeri vesayetin en önemli ayaklarından biriydi.

Anayasa değişikliğinin yürürlüğe girmesiyle birlikte sadece askeri yüksek yargı lağvedilmedi, aynı zamanda, “askeri şahısların askeri mahkemelerde yargılanması” hükmüne son verildi. Bundan sonra askeri şahıslar da sivil mahkemelerde yargılanacak. Peki askeri şahıslar sivil mahkemelerde yargılanacaklar ama askeri suçlara hangi mahkemeler bakacak? Adalet Bakanlığı ilk iş olarak Askeri Ceza Kanunu’nu değiştiriyor. 

Ayrıca uyum yasaları kapsamında öncelikli olarak HSYK Yasası ve Cumhurbaşkanlığı Seçimi Kanunu değişiyor. Anayasa’nın 101. maddesindeki, “Cumhurbaşkanı seçilenin, varsa partisiyle ilişiği kesilir” hükmü değişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu değişiklikten yararlanarak AK Parti’ye üye oldu ama o hüküm yasada duruyor.  

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gülen, Enver Altaylı’yı Gül’e danışman yapmak istemiş 28 Ekim 2020 | 4.615 Okunma Enver Altaylı’yı yurtdışına kaçırmak istemişler 27 Ekim 2020 | 4.677 Okunma Muharrem İnce’nin 29 Ekim hazırlığı 26 Ekim 2020 | 2.352 Okunma Cumhurbaşkanlığı Gül ile Babacan’ın arasını mı açtı? 23 Ekim 2020 | 3.035 Okunma Akşener’in manevrası 22 Ekim 2020 | 5.124 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar