HDP’ye kapatma davası açılacak mı?

Bu olayın iyi araştırılması ve aydınlatılması gerekiyor. Çünkü aydınlatılmayan her siyasi cinayet bir sonraki suikastı teşvik ediyor

HDP davasında kritik gün geldi çattı. Anayasa Mahkemesi üyeleri bugün toplanarak HDP hakkında kapatma davası açılıp açılmamasına karar verecek.

Anayasa Mahkemesi üyeleri iki konuda daha karar alacaklar.

1- HDP’nin banka hesaplarına tedbir konulması konusunda karar verecekler.

2- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın siyasi yasak konulmasını talep ettiği 451 kişi hakkında karar verecekler.

Anayasa Mahkemesi raportörü kapatma davası açılması yönünde rapor verdi. Anayasa Mahkemesi üyeleri bu karara uymak zorunda değil. HDP hakkında kapatma davası açılması kararı çıkabileceği gibi ikinci kez geri çevirme de mümkün olabilir.

Ama ilkine rağmen iddianamenin özenli hazırlandığı ifade ediliyor. O nedenle bugün Anayasa Mahkemesi’nden HDP hakkında kapatma davası açılması kararının çıkması bekleniyor. Ancak HDP’nin hesaplarına tedbir konulması talebinin reddedilmesi ve siyasi yasakların son karar duruşmasına bırakılması söz konusu.

HDP hakkında kapatma davasının açılmasına karar verilirse 2023 seçimlerine damga vuracak olan bir süreç başlayacak.

.....

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Milli güvenlik sorunu 03 Ağustos 2021 | 3.678 Okunma Meclis bakanları görevden alabilecek 02 Ağustos 2021 | 6.201 Okunma Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adayı kim? 30 Temmuz 2021 | 5.569 Okunma Cumhurbaşkanlığı seçimi için iki yeni kulis 29 Temmuz 2021 | 8.159 Okunma Tunus’a bak ne dediğimi anlarsın 28 Temmuz 2021 | 2.381 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar