Fiyat artışlarıyla mücadelede yeni destekler geliyor

Dövizin füze hızıyla artması, fiyatların aşırı yükselmesi karşısında iktidar bir dizi önlemi devreye soktu.

Dövizin füze hızıyla artması, fiyatların aşırı yükselmesi karşısında iktidar bir dizi önlemi devreye soktu.

Bir dizi önlem daha almaya hazırlıyor. Kur korumalı TL vadeli mevduat hesabıyla dövizdeki gerilemeyi sağlayan hükümet, enflasyonla mücadeleyi yeni hedef olarak belirledi.

Erdoğan, 2022 yılını enflasyon ve hayat pahalılığı ile mücadele yılı ilan etti.

İktidar bu yönde iki ayaklı bir strateji izliyor.

1- Fiyat artışları karşısında en çok etkilenen dar ve sabit gelirlilerin gelirini artırmak amacıyla asgari ücreti yüzde 50 oranında yükseltti, memur ve emeklilerin maaş artışına refah payı ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan fiyat artışları nedeniyle sıkıntı yaşandığını inkâr etmedi. Tam aksine üzüntülerini paylaştı. “Fahiş fiyat artışları ve yükselen enflasyon yüzünden vatandaşlarımızın canının yandığını biliyoruz” dedi.

2- İkinci adım olarak hayat pahalılığı ve fiyat artışlarıyla mücadele süreci başlatılıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletvekilleriyle yaptığı toplantıda,“2022 yılında önceliğimiz enflasyonla mücadele olacak. Nasıl ki kurdaki müsilajı temizlediğimiz gibi, enflasyondaki müsilajı da en kısa sürede ortadan kaldıracağız. Ekonomik gerekçelere dayanmayan fahiş fiyat artışlarıyla insanımızın alım gücünü düşürenlerin de gözlerinin yaşına bakmayacağız” demişti.

FİYAT İSTİKRAR KOMİTESİ

Döviz fiyatları yükselirken etiketleri roket hızıyla değiştiren marketler, dövizin gerilemesine rağmen bunu fiyatlara yansıtmadılar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Cumhurbaşkanı’na hakaret etmek hak, savunmak suç mu? 26 Ocak 2022 | 1.966 Okunma Kılıçdaroğlu formül arayışında 25 Ocak 2022 | 4.465 Okunma Belgeler, yazışmalar İmamoğlu’nu yalanlıyor 24 Ocak 2022 | 4.422 Okunma Bir ayağı Meclis’te bir ayağı PKK kampında 21 Ocak 2022 | 2.696 Okunma Kılıçdaroğlu helalleşmeye önce kendisiyle başlamalı 20 Ocak 2022 | 2.530 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar