Esed ve Sisi ile görüşme ve kara harekâtı ne zaman

Hürriyet Gazetesi Yazarı Abdulkadir Selvi'nin bugünkü (24.11.2022)'' Esed ve Sisi ile görüşme ve kara harekâtı ne zaman'' başlıklı yazısı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı AK Parti grubunda izlerken Suriye’ye yönelik kara operasyonu, Esed’le görüşme, Sisi ile tokalaşma konusunda yapacağı açıklamaları merak ediyordum.

Erdoğan, Rabia selamı vererek “Rabia” meraklılarına gereken cevabı verdi.

İstiklal saldırısı ve Karkamış’a atılan füzelerden sonra kara harekâtı beklentisi güçlendi. Erdoğan ise kara harekâtı konusunda bir anlamda adres verdi.

“Tel Rıfat, Münbiç, Ayn el-Arab gibi çıbanbaşı yerleri bir bir halledeceğiz” dedi.

“Hava harekâtlarımızı sürdürürken bizim için en uygun olan vakitte karadan da teröristlerin tepesine bineceğiz” diye konuştu.

Burada kritik cümle, “Bizim için en uygun olan vakitte” vurgusuydu.

TSK, Irak’ta Pençe Kilit operasyonunu yürütüyor. Pençe-Kilit’in aralık ayının içinde tamamlanması bekleniyor. Ondan sonra Suriye’ye yönelik kara harekâtı için geri sayımı başlatmak lazım. Bu kez çok daha geniş kapsamlı bir harekât planlanıyor.

ESED’LE GÖRÜŞME NE ZAMAN

Cumhurbaşkanı Erdoğan grup konuşmasında değinmedi ama çıkışta gazeteciler, “Esed ve Sisi ile görüşme olabilir mi?” diye sordu. Erdoğan, “Olabilir. Siyasette küslük, dargınlık olmaz. Eninde sonunda en uygun şartlarda adımlar atılır” dedi.

Erdoğan, “Sisi ile ikinci görüşme olur mu?” sorusuna ise, “Tarih verilir mi?”  diye yanıt verdi.

Esed ve Sisi konusunda birkaç noktaya değinmek istiyorum.

1- Suriye ile doğrudan görüşüyoruz. İran ya da Rusya üzerinden mesaj verildiği yönündeki haberler doğru değil. Suriye rejimi ile görüşmeler bir süredir istihbarat servislerinin üzerindeki noktalara kadar yükselmiş durumda.

2- Esed’le 2023 seçimleri öncesinde görüşme bekleniyor. Sisi için futbol diplomasisi yöntemi kullanılmıştı. Esed’le görüşme Putin diplomasisi çerçevesinde yapılabilir.

3- Erdoğan-Esed görüşmesinden sonra Suriyeli sığınmacıların ülkelerine dönüşünün hızlanması bekleniyor.

SİSİ İLE İKİNCİ GÖRÜŞME NEREDE OLACAK

4- Erdoğan ile Sisi tokalaştı ama fazla gecikmeden ikinci görüşme yapılacak. Ama bu kez üçüncü bir ülkede değil, Ankara ya da Kahire’de görüşebilirler.

5- Sisi’nin Türkiye’yi, Erdoğan’ın Mısır’ı ziyareti söz konusu olabilir. İki ülke arasında anlaşmalar imzalanması gündemde.

6- Erdoğan ile Sisi’nin tokalaşması dahi Yunanistan’ı panikletmeye yetti. Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias 24 saat içinde soluğu Kahire’de aldı. İkili anlaşmalar imzalandığında herhalde kalp krizi geçirirler.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İmamoğlu ile Kılıçdaroğlu ne konuştular 08 Aralık 2022 | 1.676 Okunma Başörtüsü teklifi bugün veriliyor 07 Aralık 2022 | 689 Okunma Aslı Baykal bombaladı: CHP, ya Erdoğan ya Rifkin dedi 06 Aralık 2022 | 2.332 Okunma Kılıçdaroğlu Rifkin’le kaç para karşılığında anlaştı 05 Aralık 2022 | 3.127 Okunma Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na davet 02 Aralık 2022 | 2.978 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar