Erdoğan’ın sürprizi ve Kılıçdaroğlu’nun başörtüsü hamlesi

Hürriyet Gazetesi Yazarı Abdulkadir Selvi'nin bugünkü (05.10.2022)''Erdoğan’ın sürprizi ve Kılıçdaroğlu’nun başörtüsü hamlesi'' başlıklı yazısı.

İktidarla muhalefetin özgürlükler konusunda yarışa girmeleri sevindirici.

Yıllarca başörtüsü yasağının bekçiliğini yapan, başörtüsüne serbestlik getiren her düzenlemeyi, Anayasa Mahkemesi’ne götürerek iptal ettiren CHP’nin, başörtüsüyle ilgili yasa teklifi sunması önemli.

Bu Erdoğan’ın bir başarısıdır. Çünkü Erdoğan, 27 Nisan e-Muhtırası’na, AK Parti’ye açılan kapatma davasına rağmen başörtüsü yasağını kaldırdı. Bir dönemler başörtüsü yasağının bekçiliğini yapan CHP bile artık yasağı değil, özgürlükleri savunmak durumunda kaldı. Bu değişimin mimarı Recep Tayyip Erdoğan’dır. Erdoğan başörtüsü konusunda öyle bir iklim oluşturdu ki, CHP de yasakların değil özgürlüklerin yanında pozisyon almak zorunda kaldı.

KILIÇDAROĞLU’NUN SAMİMİYETİ

CHP’nin, başörtüsü serbestisini savunan, yasakçı geçmişi açısından bir dönüm noktası olarak görülebilir. Ama bu Kılıçdaroğlu’nun samimiyetini sorgulamamıza engel olmamalı. Kılıçdaroğlu, bunu başörtüsü özgürlüğüne inandığı için mi yapıyor yoksa seçim yatırımı için mi? Kılıçdaroğlu, bunu başörtüsü serbestisine inandığı için değil, seçim yatırımı için yapıyor. İslamcılarla helalleşmeden ülkücülerle buluşmaya, PKK’lı teröristi savunmaktan başörtüsüne özgürlüğe kadar, her tarafa mavi boncuk dağıtan bir Kılıçdaroğlu var karşımızda. O açıdan tutarlı değil. Samimi değil.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Amerikalıların teklifi ne 25 Kasım 2022 | 6.059 Okunma Esed ve Sisi ile görüşme ve kara harekâtı ne zaman 24 Kasım 2022 | 3.311 Okunma Erdoğan’la Esed 2023 seçimlerinden önce görüşebilir 23 Kasım 2022 | 1.468 Okunma Erdoğan, Sisi görüşmesini yorumladı: İki halkın birlikteliği önemli 22 Kasım 2022 | 4.859 Okunma Dünya Kupası’ndan Sisi ve sınır ötesi operasyon kulisleri 21 Kasım 2022 | 2.823 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar