Cumhurbaşkanı kimi alkışladı, Başbakan dedesiyle ilgili ne anlattı?

MECLİS’e girdiğimde ilk olarak Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile karşılaştık.CHP’nin, referandum sonuçlarıyla ilgili olarak Danıştay’a yaptığı başvuruyu konuştuk.“CHP’nin...

MECLİS’e girdiğimde ilk olarak Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile karşılaştık.
CHP’nin, referandum sonuçlarıyla ilgili olarak Danıştay’a yaptığı başvuruyu konuştuk.
“CHP’nin başvurusundan bir şey çıkmaz. Çünkü Danıştay’ın daha önceki kararları var” dedi.
Adalet Bakanı’yla aynı zamanda işin siyasi boyutunu da konuştuk.
Bekir Bozdağ, “CHP, yüzde 49’u muhafaza edemeyecek. Yüzde 49’la sağlanan uzlaşmayı geliştirip 50 yapmanın yollarını aramak yerine, yüzde 49’u dağıtıyor. CHP’nin, sokağın peşine takılması karşısında o yüzde 49’un içinde olan AK Partili, MHP’li seçmen bir daha CHP ile yan yana gelir mi?” dedi.
MİLLETVEKİLLERİ SIRAYA GİRDİ
Adalet Bakanı ile konuşurken Cumhurbaşkanı Erdoğan Meclis’e giriş yaptı. Milletvekilleri Erdoğan’ı karşılamak üzere sıraya girmişti. Erdoğan, şeref kapısı ile loca arasındaki yeri 26 dakikada geçebildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis’i milletvekilleri de Erdoğan’ı özlemiş. Böyle olunca AK Parti Genel Başkanı olup gruba hitap etmesi çok uzun sürmez. 23 Nisan’ın çocuk cumhurbaşkanına, “AK Parti’ye genel başkan olacak mısınız?” diye soruldu. Ama Cumhurbaşkanı Erdoğan cevap verdi, “Niye olmasın? Madem ki veriyor bu hakkı, bu yetkiyi, niye olmasın” dedi.

Kalabalığa girmemek için şeref locasının olduğu bölüme geçtim. Cumhurbaşkanı’nı beklerken Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar ve kuvvet komutanları geldi. Önce Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları ile tokalaştık, ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştük.
23 Nisan olmasına rağmen dışarıda kar yağıyordu. Ankara’da karlı ve soğuk bir hava Meclis’te ise sıcak bir tartışma vardı. İlk konuşmayı Başbakan yaptı. Binali Yıldırım, milli iradeyi esas alan bir konuşma yaptı.
SÖZ DÜELLOSU
Meclis’teki tartışmanın fitilini ise CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ateşledi. Kemal Bey, tek adamlıktan girdi, Meclis’in feshedilmesinden çıktı. Böyle olunca Kılıçdaroğlu ile Başbakan arasında söz düellosu yaşandı. Dün Meclis’te 23 Nisan özel oturumu değil, 16 Nisan hesaplaşması yapıldı. Aynı zamanda da önümüzdeki dönemde nasıl bir Meclis olacağının ipuçlarını verdi.
Cumhurbaşkanı ve komutanlar konuşmaları dikkatli bir şekilde izlediler. Bu arada HDP’liler kürsüye çıkınca Cumhurbaşkanı ve komutanlar, terk edecek mi diye dikkat ettik. Sonuna kadar beklediler. Demokrasi açısından bu tür görüntülere ihtiyacımız var. Son konuşmacı Bahçeli’ydi. Cumhurbaşkanı, diğer liderler kürsüye gelirken alkışlamamıştı ama Bahçeli’yi alkışladı. MHP Lideri de konuşmasına başlamadan Cumhurbaşkanı’nı başıyla selamladı. Referandum bitti,

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Cumhurbaşkanlığı Gül ile Babacan’ın arasını mı açtı? 23 Ekim 2020 | 2.981 Okunma Akşener’in manevrası 22 Ekim 2020 | 4.941 Okunma Enver Altaylı’nın ‘Sokağa dökülün’ sözü neyin şifresi 21 Ekim 2020 | 7.347 Okunma Muhalefetin 2023 modeli 20 Ekim 2020 | 2.917 Okunma Metropoll anketinden 2023’e dönük iki sinyal 19 Ekim 2020 | 5.555 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar