CHP ve DEM’de hesaplar değişti

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi bu hafta 'CHP ve DEM’de hesaplar değişti' başlıklı yazısını kaleme aldı.

AK Parti Genel Merkezi’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim beyannamesiyle ilgili konuşmasını izlerken, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in açıklaması geldi.

Tunç Soyer, aday gösterilmeyeceğini MYK toplantısından 5 dakika önce öğrendiğini söylüyordu. Battal İlgezdi de aday olmayacağının Parti Meclisi toplantısından önce Ekrem İmamoğlu tarafından tebliğ edildiğini açıklamıştı.

5 DAKİKA VURGUSU

Tunç Soyer’in 5 dakika vurgusu önemli. Çünkü daha MYK toplanmamış, MYK’da bir karar alınmamış, daha da önemlisi asıl onay mercii olan Parti Meclisi’nde İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı görüşülüp oylanmamış ama Tunç Soyer’e aday olmayacağı bildirilmiş. MYK toplantısından 1 saat önce ise Özgür Özel, Cemil Tugay’la görüşüp, “İzmir Büyükşehir Belediye başkan adaylığınızı uygun gördük” demiş.

NAMUS-ŞEREF SÖZÜNE NE OLDU?

Özgür Özel, kurultay konuşmasında önseçim sözünü vermişti. Namus ve şeref sözü diye üstüne basa basa söylemişti. Özgür Özel, namus şeref sözüne ne oldu? Hadi namus şeref sözünü geçtim, önseçim yapılmadı ama daha partinin yetkili kurullarında görüşülmeden Tunç Soyer’e aday olmadığı bildiriliyor, Cemil Tugay’a ise adaylığı tebliğ ediliyor.

Ne âlâ partiçi demokrasi.

SAYGISIZLIK SİTEMİ

Tunç Soyer, “Yeni dönem için aday gösterilmeyeceğimin MYK toplantısından 5 dakika önce tarafıma tebliğ edilmiş olmasını en hafif deyimiyle siyasi nezaketsizlik olarak değerlendiriyorum” derken haklı.

DEM ADAY ÇIKARIYOR

Dünkü yazımda DEM Parti’nin İzmir’de Tunç Soyer aday gösterilirse İstanbul’da Ekrem İmamoğlu’nu destekleyeceğini bildirdiğini yazmıştım.

Tunç Soyer aday gösterilmedi. DEM Partisi bu kararı bekliyordu. Hemen harekete geçtiler. Başak Demirtaş DEM’den resmi adaylık başvurusunu yaptı. Başak Demirtaş adaylığa çok yakın.

BAŞAK DEMİRTAŞ-CELAL FIRAT

DEM’in İzmir ve İstanbul’da aday çıkaracağı söyleniyor. İstanbul’da Başak Demirtaş ile Celal Fırat’ın eş belediye başkan adayı gösterileceği konuşuluyor. Başak Demirtaş, kadınlara, Kürtlere ve sosyalistlere, Celal Fırat ise Alevi ve Kürtlere hitap edecek.

CHP’de Aleviler ve Kürtler kendilerini dışlanmış hissediyorlar. Duygusal bir kopuş içerisindeler. DEM Parti, bu boşluğu iyi yakalamış, Alevi ve Kürt oylarını kendisine çekmek istiyor.

İZMİR ADAYLARI

İzmir’de de DEM Parti’nin ciddi bir tabanı var. İzmir’de Beritan Güneş Altın ile Sırrı Süreyya Önder’in eş belediye başkan adayı olacağı söyleniyor.

EKREM İMAMOĞLU’NA KAYBETTİRMEK İÇİN

Bu seçimlerde gözler İstanbul’da olacak. CHP eğer DEM Parti ile ittifak yapamazsa Ekrem İmamoğlu’nun seçilme şansı iyice azalacak demektir. İYİ Parti ile köprüler atıldı. 6’lı masa dağıtıldı son bir umut DEM parti kalmıştı. O da harcandı. Peki Ekrem İmamoğlu seçimi nasıl kazanacak? Peki CHP bunu görmüyor mu? Görüyor. Hem de sizden, benden daha iyi. Zaten bunu iyi bildikleri için yapıyorlar. CHP’de bunun bir de formülü var.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
CHP ile DEM Parti hangi yöntemle anlaştı 23 Şubat 2024 | 1.674 Okunma CHP’de 1 Nisan hesapları ve 94 korkusu 22 Şubat 2024 | 5.774 Okunma CHP’de 1 Nisan hesapları ve 94 korkusu 22 Şubat 2024 | 46 Okunma Kent ittifakı değil Kandil ittifakı 21 Şubat 2024 | 4.338 Okunma Kent ittifakı değil Kandil ittifakı 21 Şubat 2024 | 5 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar