Cemevlerine saldırının arkasında ne yatıyor

Hürriyet Gazetesi Yazarı Abdulkadir Selvi'nin bugünkü (01.08.2022)''Cemevlerine saldırının arkasında ne yatıyor'' başlıklı yazısı.

Seçim sürecine girildi ya provokasyonun ucu gözüktü. Muharrem ayının ilk günü Ankara Çankaya’da bir, Mamak’ta ise iki cemevine yapılan saldırı bunun bir örneğiydi. Saldırgan Ahmet Ozan K.’nın Eskişehir’de yakalanmasıyla büyük bir provokasyon girişimi önlenmiş oldu. Ancak bu olayda provokasyon diye geçiştiremeyeceğimiz noktalar var. Provokasyon da olsa bunun aydınlatılması gerekiyor.

Emniyet teşkilatımız cemevi saldırganını birkaç saat içinde yakalayarak zaten provokasyonun önüne geçmiş oldu. Şimdi bağlantılarıyla birlikte, olayın aydınlatılmasıyla birlikte hem arkasındaki bağlantılar ortaya çıkarılmış olacak hem de yeni provokasyon hazırlıkları içinde olanların hevesleri kursaklarında kalacak.

NEDEN ANKARA’DA

Cemevleri saldırganı İzmir’de yaşıyor. Ama ne hikmetse Ankara’daki cemevlerine yönelik saldırıda bulunuyor. Neden Ankara? Daha çok ses getirmesi için mi? Ya da bilmediğimiz başka bir neden mi var? Ahmet Ozan K. ifadesinde İzmir’den geldiğini, 45 dakika içinde üç cemevine saldırıda bulunduğunu anlatıyor.

Bir, Ankara’da yaşamıyor? Daha önceden keşif yapıp yapmadığı net değil ama Ankara’daki üç cemevinin yerini çok iyi biliyor. O mu bu cemevlerini tespit etti yoksa ona birileri mi cemevlerinin adresini verdi? O cemevlerine tek başına mı gitti yoksa onu birileri mi oraya götürdü? Çünkü 45 dakika içinde üç cemevine gideceksin, orada eylem yapacaksın, bir diğerine geçeceksin... Çankaya ve Mamak ilçeleri Ankara’nın en büyük ilçeleri. Şehiriçi trafiğinin en yoğun olduğu merkezler. Burada üç cemevine ancak özel bir aracın eskortluğu sayesinde ulaşabilirsiniz. Burada cevaplandırılması gereken çok önemli sorular var.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
6’lı masayı bekleyen tehlike ve seçmen eğiliminde değişim 16 Ağustos 2022 | 3.592 Okunma Erdoğan ve Kılıçdaroğlu yükselişte 15 Ağustos 2022 | 2.652 Okunma Erdoğan’ın, ‘Zihinlerde hiçbir soru işareti kalmasın’ talimatı KPSS’de iptali getirdi 05 Ağustos 2022 | 1.073 Okunma KPSS sınavı iptal edilir mi 04 Ağustos 2022 | 2.295 Okunma Erdoğan’ın yayınlanmamış fotoğrafları ve seçim talimatı 03 Ağustos 2022 | 4.025 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar