Amerika’nın PKK’ya devlet kurdurma oyunu

HİÇBİR konunun üzerinde bu kadar ısrarla durduğumu hatırlamıyorum.

Çünkü bu olay ülkemiz açısından bir beka sorunu. Amerika’nın oyunu bitmiyor. Irak’ı ve Afganistan’ı işgal eden, Suriye’yi iç savaş bataklığına sokan, Gazze’de ise İsrail’in katliamlarına destek veren Amerika bize bir tuzak kuruyor.

MİMARI MCGURK

Eğer bir Amerikan planı varsa ondan endişe etmek lazım.

Planın adı PKK terör örgütüne Suriye’de önce özerk bir yönetim kurdurmak sonra bunu PKK devletine dönüştürmek.

Planın mimarı ABD’nin Ortadoğu sorumlusu McGurk.

McGurk olarak yazılır ama PKK’nın hamisi olarak okunur.

AMERİKALI GENERAL İTİRAF ETTİ

Amerika’nın SDG oyunun ne olduğunu ve McGruk’un ne kadar tehlikeli bir adam olduğunu ABD Özel Kuvvetler Komutanı Org. Raymond Thomas anlatıyor.

Onlar kendilerine resmi olarak YPG diyorlardı ki Türkler, bunun PKK ile aynı olduğunu söylüyor ve ‘Benim terörist bir düşmanımla muhatap oluyorsunuz, bunu müttefik olarak nasıl yapabilirsiniz?’ diyordu. Biz de bunun üzerine onlara isimlerini değiştirmeleri gerektiğini söyledik. Bir gün sonra adlarının ‘Suriye Demokratik Güçleri’ olduğunu ilan ettiler. Adlarının ortasına ‘demokratik’ ifadesini koymalarının zekice bir hamle olduğunu düşündüm. Brett McGurk gibi bir partnerim olduğu için şanslıydım çünkü (SDG unsurları) benim veremeyeceğim şeyleri istiyorlardı. Suriye’nin geleceğinin konuşulduğu Cenevre ve Astana gibi yerlerde masada olmak istiyorlardı. PKK ismi altında hiçbir zaman masada olamazlardı. Bu yüzden onları askerileştirdik ve Brett McGurk, onları bu şekilde görüşmelerin içinde tuttu ve bizim iyi bir ortağımız olmaları için onlara gerekli meşruiyeti sağladı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bahçeli’nin çıkışı sonrası kulislerdeki sorular 14 Haziran 2024 | 1.888 Okunma Özgür Özel- Erdoğan görüşmesinden sonraki hava 13 Haziran 2024 | 3.685 Okunma Erdoğan ve Özgür Özel diyaloğuyla siyasi iklim değişiyor 12 Haziran 2024 | 3.406 Okunma Erdoğan’ın CHP’yi ziyareti Kavala ve Sinan Ateş dosyası 11 Haziran 2024 | 5.322 Okunma ABD’den tarihi itiraf 10 Haziran 2024 | 3.060 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar