Akşener’in hamlesindeki can alıcı nokta

HDP’nin merakla beklenen tutum belgesi açıklandı. HDP’nin 11 maddelik açıklamasını 11 madde halinde özetleyeceğim.

Meral Akşener, cumhurbaşkanı adayı olmadığını başbakanlığa talip olduğunu açıklayarak, muhalefet cephesinde dengeleri değiştiren bir hamle yaptı. CHP ve İYİ Parti kulislerinden edindiğim izlenimleri maddeler halinde aktarmak istiyorum.

1- Meral Akşener, 2023 seçimlerinde cumhurbaşkanı adayı olmama kararını 24 Haziran seçim gecesinde almıştı. Çünkü cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalacağını, kendisinin ikinci turda Erdoğan’la yarışacağını beklerken, partisinden dahi az oy aldı.

2- İYİ Parti’nin yükselişe geçtiği süreçte, tek kadın aday olması ve muhafazakâr kesimden oy alacağı beklentisiyle partisi en şanslı cumhurbaşkanı adayı olarak görülüyordu. Akşener de buna uzun süre ses çıkarmadı.

3- Cumhurbaşkanı adaylığı tartışması yıpratıcı bir hal almaya başladı. Bundan sonra daha sert bir mücadele sürecine girileceğini gördü. Kendisini ve partisini ateş hattının dışına çekti. Kurmayları bu açıklamadan sonra Akşener’in çok rahatladığını ifade ediyor.

4- Başbakanlığa talip olduğunu belirterek hem sistem değişikliği konusuna sözde değil özde inandığını gösterdi, hem de İYİ Parti’ye seçimlerden birinci parti olarak çıkma hedefini koydu.

...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Siyasi cinayetler soruşturması ne durumda? 22 Ekim 2021 | 759 Okunma Akşener ile Kılıçdaroğlu ne konuştu? 21 Ekim 2021 | 5.232 Okunma Kılıçdaroğlu’nda özgüven zehirlenmesi 20 Ekim 2021 | 2.308 Okunma Hadi Kemal Bey, sıra sende 19 Ekim 2021 | 4.578 Okunma İmamoğlu, cumhurbaşkanı adaylığından vazgeçmiyor 18 Ekim 2021 | 4.412 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar