Akşener, cumhurbaşkanı adaylığına yürüyor

Hürriyet Gazetesi Yazarı Abdulkadir Selvi'nin bugünkü (14.07.2022)''Akşener, cumhurbaşkanı adaylığına yürüyor'' başlıklı yazısı.

Demirel, “Cumhurbaşkanlığı hiçbir faninin elinin tersiyle iteceği bir makam değildir” demişti. Hele Başkanlık Sistemi’nde cumhurbaşkanlığı her liderin dört elde sarılacağı bir makam haline geldi. Çünkü hem cumhurbaşkanısınız hem başbakan.

2023 seçimlerine 11 ay kaldı. Cumhurbaşkanı adayının ise en geç 6 ay içinde belirlenmesi gerekiyor. 6 ay göz açıp kapayıncaya kadar geçer ama kolay olmayacağı belli.

Muhalefet seçimi kazanacağı inancını da taşıdığı için bu kez cumhurbaşkanı adayının belirlenme süreci kıran kırana bir mücadeleye sahne olacak. Yani öyle Ekmeleddin İhsanoğlu’nu çatı adayı yapma, Muharrem İnce için, “Gel bakalım Muharrem” dönemi bitti. Meral Akşener yeni dönemin kriterlerini ortaya koydu. “Seçilecek aday” dedi. Akşener, cumhurbaşkanı adayı olacak isimle ilgili sadece bir ölçü ortaya koymadı. Bir yürüyüş başlattı.

AKŞENER’İN STRATEJİSİ

CHP’nin reklamcısı olarak bilinen Ateş İlyas Başsoy’un analizlerine değer veririm. Ancak Akşener, partisinin rotasını CHP’ye doğru çevirince, bunun yanlış bir taktik olduğunu, CHP’nin aslı varken kimsenin İYİ Parti’ye yönelmeyeceğini savunmuştu. Ama Akşenerstratejisinde haklı çıktı, Ateş İlyas Başsoy yanıldı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İstanbul seçimlerinde Kurum, İmamoğlu’nu geçti 29 Şubat 2024 | 1.478 Okunma İşte mahkeme kararı Temel Bey 28 Şubat 2024 | 1.743 Okunma Erdoğan Erbakan’ı hapisten mi kurtardı yoksa hapse attırmak mı istedi 27 Şubat 2024 | 1.987 Okunma Seçmen DEM Parti-İmamoğlu ittifakına ne diyor 26 Şubat 2024 | 2.043 Okunma CHP ile DEM Parti hangi yöntemle anlaştı 23 Şubat 2024 | 1.724 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar