AK Parti’de milletvekili listeleri için ne soruldu

Hürriyet Gazetesi Yazarı Abdulkadir Selvi'nin bugünkü (28.09.2022)''AK Parti’de milletvekili listeleri için ne soruldu'' başlıklı yazısı.

AK Parti seçim çalışmalarına başladı. Dün AK Parti’nin il başkanları toplantısı vardı. Ancak il başkanları bir gün önceden Ankara’ya davet edildi. Genel Merkez Yönetimi il başkanlarıyla birebir görüşmeler yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Sancak beyleri” olarak tarif ettiği il başkanlarına seçimlere ilişkin kanaatleri soruldu. Şehirlerinde öne çıkan isimleri bildirmeleri istendi, milletvekili adayları için görüşleri alındı.

İl başkanlarının milletvekili listeleri yapmaları da istenmiş ama onlar milletvekili başvuruları başlamadığı için liste yapmak yerine ilkeleri ortaya koymakla yetinmişler. Bu yaklaşımı çok sağlıklı buluyorum. Çünkü başta sahada seçim çalışmasını yapacak olan teşkilatın görüşü alınırsa ilk düğme doğru iliklenmiş olur. Tabii sadece görüş alınması yeterli olmaz. O düşüncelerin milletvekili listelerine yansıması gerekiyor.

1) Teşkilatlar ithal aday istemiyor. Millet kapısını çalıp derdini anlatacağı milletvekili istiyor.

2) Kontenjan aday gösterilecekse bu tercihin en az 10 ya da daha fazla milletvekili çıkaracak yerlerde yapılmasını öneriyorlar.

3) İl başkanları ve belediye başkanlarından aday gösterileceklerin istifa ettirilmesini ama aday gösterilmeyecekse izin verilmemesini istiyorlar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Başörtüsü teklifi bugün veriliyor 07 Aralık 2022 | 686 Okunma Aslı Baykal bombaladı: CHP, ya Erdoğan ya Rifkin dedi 06 Aralık 2022 | 2.299 Okunma Kılıçdaroğlu Rifkin’le kaç para karşılığında anlaştı 05 Aralık 2022 | 3.124 Okunma Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na davet 02 Aralık 2022 | 2.977 Okunma Akşener cumhurbaşkanı adaylığı sinyalini verdi 01 Aralık 2022 | 2.435 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar