Adalet Bakanı Tunç: FETÖ’yle mücadele kırmızı çizgimiz

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi bu hafta 'Adalet Bakanı Tunç: FETÖ’yle mücadele kırmızı çizgimiz' başlıklı yazısını kaleme aldı.

Bazı yazıların hikâyesi oluyor. Bu yazı da onlardan biri.

CNN Türk’te Fulya Öztürk’ün programında FETÖ’yle irtibatlı olduğu gerekçesiyle HSK tarafından görevden ihraç edilen 450 hâkim ve savcının Danıştay tarafından göreve iade edilmesi konusunu tartışıyorduk.

FETÖ, Ergenekon’dan başlayarak 7 Şubat MİT ve 17-25 Aralık operasyonlarını yargı üzerinden yürüttü.

O nedenle FETÖ’den ihraç edilen 450 hâkim ve savcının yeniden mesleğe dönmesi demek, FETÖ yine yargı üzerinden operasyon yapma imkânına kavuşacak demekti. 40 yıldır nasıl bir örümcek ağı gibi devleti ördüklerini gördük. FETÖ lideri, ”Devlete sızacağız. Öyle ki birinizi alacaklar, yerine getirdikleri de bizden olacak. Onu alacaklar, yerine getirecekleri de bizden olacak” diyordu.

FETÖ’NÜN TALİMATI

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Milli Savunma Bakanlığı Özel Kalem Müdürü olan firari albay Tevfik Gök’ün bilgisayarından çıkan notlarda, FETÖ’nün “5 bin savcı, o kadar hâkim, on binlerce polis, o kadar asker şehit olmaya hazır. Hiç kimse hayır diyemez. Herkesin zaaf ve özelliklerini kaydetmiştik. Gerekirse açıklarını açıklamakla şantaj yapın” talimatı yer alıyordu.

Bizim zaman geçtikçe unutmak gibi bir zafiyetimiz var. Biz unuturuz ama FETÖ unutmaz.

ERDOĞAN’IN KARARLILIĞI

Geçmişte yaşananlar nedeniyle 450 hâkim ve savcının iadesi bir hassasiyet oluşturdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Danıştay’ın kararı hakkında Mısır gezisi dönüşünde, benim de aralarında yer aldığım gazetecilere yaptığı açıklama ise yüreklere su serpti.

“Danıştay’ın aldığı bu karara da sessiz kalmamız mümkün değil. Nasıl ki Anayasa Mahkemesi’nin aldığı bazı garip kararlarda Cumhur İttifakı olarak tepkisiz kalmıyorsak, bunda da sessiz kalamayız” derken çok kararlıydı.

Zaten Cumhurbaşkanı Erdoğan haricinde kimse bu FETÖ’yle mücadele edemezdi. Erdoğan düşmanları dahi bunu itiraf ediyorlar. Erdoğan’dan başka hiç kimse bu yapıyla mücadele edemezdi diyorlar. Erdoğan, 15 Temmuz’da canını ortaya koyma pahasına mücadele etti ve kazandı.

Sadece Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararlı olması yetmiyor. Hepimizin uyanık olması gerekiyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Erdoğan ne mesajlar verecek Değişim başarılacak mı 17 Nisan 2024 | 1.778 Okunma İsrail ne yapacak... Savaş riski ortadan kalktı mı 16 Nisan 2024 | 820 Okunma Erdoğan AK Parti’de beklenen değişimi gerçekleştirecek mi 15 Nisan 2024 | 3.414 Okunma Yeni siyasi denge ve Erdoğan-Özgür Özel ilişkisi 12 Nisan 2024 | 721 Okunma Bu kez anketten farklı sonuçlar çıktı 11 Nisan 2024 | 1.958 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar