ABD’den tarihi itiraf

PKK’nın 11 Haziran’da Suriye’de kontrol ettiği bölgelerde yapmak istediği seçimler, Türkiye’nin baskısı üzerine ağustos ayına ertelenince yazılara bir süre ara vermeyi planlamıştım.

Ancak yeni gelişmeler ortaya çıkınca ilgisiz kalamadım. Bu tarihi bir kenara yazın. 7 Haziran 2024 tarihinde bir kırılma yaşandı. ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından seçimlerle ilgili sorusu üzerine CNN Türk ve Hürriyet’in ABD temsilcisi Yunus Paksoy’a verilen yanıt bende alarm zillerinin çalmasına neden oldu.

TEHLİKELİ PLAN

Bir kez daha emin oldum ki, ABD’nin Suriye’de PKK üzerinden bir planı var. Ve bu plan tehlikeli bir plan.

Yunus Paksoy’un seçimlerle ilgili sorusu üzerine ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından verilen yanıtta, PKK-SDG için “Kuzey ve Doğu Suriye Demokratik Özerk Yönetimi” tanımı yapılıyor.

KABUL EDİLEMEZ

ABD, Suriye’nin toprakları üzerinde PKK’ya sözde özerk yönetim kurmuş da haberimiz yok. Bu kabul edilemez bir durum. Türkiye’nin buna gereken yanıtı vereceğinden kuşkum yoktur.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bahçeli’nin çıkışı sonrası kulislerdeki sorular 14 Haziran 2024 | 1.819 Okunma Özgür Özel- Erdoğan görüşmesinden sonraki hava 13 Haziran 2024 | 3.683 Okunma Erdoğan ve Özgür Özel diyaloğuyla siyasi iklim değişiyor 12 Haziran 2024 | 3.405 Okunma Erdoğan’ın CHP’yi ziyareti Kavala ve Sinan Ateş dosyası 11 Haziran 2024 | 5.320 Okunma ABD’den tarihi itiraf 10 Haziran 2024 | 3.058 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar