ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Anketten ne çıktı?

OPTİMAR Araştırma Kuruluşu’nun ağustos ayında yaptığı “Türkiye’nin nabzı” araştırmasında ilginç sonuçlar ortaya çıktı .

Abdülkadir Selvi
Abdülkadir Selvi Hürriyet Gazetesi
11 Eylül 2018 | 22.3 K

OPTİMAR Araştırma Kuruluşu’nun ağustos ayında yaptığı “Türkiye’nin nabzı” araştırmasında ilginç sonuçlar ortaya çıktı.

30 Ağustos-1 Eylül tarihlerinde 26 ilde, 1787 kişi ile yüz yüze görüşme yöntemiyle yapılan ankette yüzde 47.1’le ekonomi ilk sırada çıkıyor.

Araştırmada iç politikaya ilişkin önemli sonuçlara ulaşılmış.

“Mevcut belediye başkanından memnun musunuz” sorusuna yüzde 50.3’le evet yanıtı verilirken, hayır diyenlerin oranı yüzde 49.7’de kalmış. Mevcut belediye başkanından memnun olanların oranında 58.7’yle AK Parti birinci sırada gelirken, onu yüzde 57.1’le MHP takip ediyor.
CHP’lilerin yüzde 51.5’i de mevcut başkanlarla devam edilmesini destekliyor.


ADAYA MI PARTİYE Mİ?
Araştırmada yerel seçimlerin en önemli tartışma maddesi olan “Partiye göre mi adaya göre mi oy verirsiniz” sorusuna da cevap aranmış.

“Desteklediğim partinin adayına oy veririm” diyenlerin oranı yüzde 49.5’le ilk sırada gelirken, “Kendi partimden olmasa da beğendiğim adaya oy veririm” diyenlerin oranı yüzde 40.6’yla önemli bir yer tutuyor.

“Partimin gösterdiği adaya oy veririm” diyenlerde yüzde 61.5’le AK Parti birinci sırada gelirken, onu yüzde 56.5’le CHP takip ediyor.

Şimdi geliyoruz yerel seçimlerde ittifak konusuna...

Optimar bu soruyu, “Genel seçimlerdeki ittifaklar yerel seçimlerde de devam etmeli mi?” diye sormuş. “İttifaklar devam etmeli” diyenlerin oranı yüzde 44.6’yla ilk sırada geliyor. “Devam etmemeli” diyenlerin oranı ise yüzde 34.4’te kalıyor.


İTTİFAKA DESTEK
Partiler arasında ise yüzde 59.8’le ittifaka en yüksek destek MHP’den geliyor. MHP’yi yüzde 55 oranıyla Saadet Partisi takip ederken, bu oran AK Parti’d...

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER