ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Kandil operasyonunun kodları

Kandil’e Türk bayrağını dikmek, 40 yıllık PKK ile mücadelemizin neredeyse, ”Kızılelma”sıydı .

Abdülkadir Selvi
Abdülkadir Selvi Hürriyet Gazetesi
13 Haziran 2018 | 16.6 K

Kandil’e Türk bayrağını dikmek, 40 yıllık PKK ile mücadelemizin neredeyse, ”Kızılelma”sıydı.

Çünkü Kandil, PKK’nın beyni demekti. Kandil’in susturulması demek, PKK’nın belinin kırılması demekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kandil operasyonunun başladığını açıkladı. Nedendir bilinmez ama Kandil operasyonu henüz beklenen heyecanı oluşturmadı. Afrin harekâtında Mehmetçik’e çay yapan sakallı amcaları, börek açan teyzeleri, dolma saran anneleri, askerlik şubesine müracaat eden gençlerin oluşturduğu kuyrukları görüyorduk. Afrin’de bir milli şuur oluşmuştu. Seçim iklimi nedeniyle mi, yoksa iktidarın bunu seçimlerde kullanacağı propagandası mı etkili oldu tam bilemedim ama aynı heyecan dalgası yok.

Bu gözlemi bir kenara not edip, Kandil operasyonunun kodlarını paylaşmak istiyorum. Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, “Terörü ortadan kaldırana kadar, Kuzey Irak’ta kalacağız” dedi.

YENİ KONSEPT

Bakan Canikli’nin de ifade ettiği gibi Kandil operasyonu iki ayaktan oluşuyor. 10 Mart’ta başlayan operasyonun şimdilik birinci aşamasındayız. Buna göre Türkiye-
Irak sınırının dağlık bölgesini aşıp, nispeten daha düz olan arazide Türkiye’ye yönelik sızmaları önlemek için bir güvenlik kuşağı oluşturuluyor. Bir tugayla yürütülen operasyon, zamanla tümene çıkarılacak. PKK’nın Türkiye’ye sızdığı geçiş güzergâhında geçici 11 üs kurularak güvenli hat oluşturuldu. Geçici üs tanımı sizi şaşırtmasın. Bunlar İdlib’de kurulan 12 üs bölgesi gibi haberleşme, lojistik ve askeri güvenlik ayakları üstüne oturan donanımlı üsler. PKK üslerini terk edip, kamplara çekiliyor. O nedenle sadece üsleri yok etmek yetmez. PKK kamplarının da ortadan kaldırılması gerekiyor. 90’lı yıllarda Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından o kamplar vuruldu, gazeteciler olarak biz o kamplara gittik ama Türkiye oralarda kalıcı olmadı. TSK çekildi, PKK yeniden yerleşti.

Bu kez PKK’ya yönelik, “en kapsamlı, en geniş, en güçlü” operasyon yapılıyor. Türkiye artık vurup geri çekilmeyecek. “Vur-çekil” değil, “vur-kal” stratejisiyle hareket ediliyor. PKK’nın tekrar o üslere ve kamplara geri dönmemesi için Mehmetçik kalıcı olacak. Türkiye, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra, terörle mücadelede paradigma değişikliğine gitti. “Terörü kaynağında yok etme” konsepti kapsamında Fırat Kalkanı ile DEAŞ, Cerablus ve El Bab’dan söküp atıldı. Zeytin Dalı ile Afrin, PKK-YPG’den alındı. Bu konseptin üçüncü ayağında PKK’nın beyni olan Kandil’e giriliyor. Kandil’e sembolik olarak Türk bayrağı dikilmeyecek, üs bölgeleri kurulacak.

ÜÇLÜ SACAYAĞI

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER