ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Ankara Abdullah Gül'e kilitlendi

Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı adayı olup olmayacağı bugün Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile yapacağı görüşmede büyük ölçüde netleşecek .

Abdülkadir Selvi
Abdülkadir Selvi Hürriyet Gazetesi
25 Nisan 2018 | 26.6 K

Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı adayı olup olmayacağı bugün Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile yapacağı görüşmede büyük ölçüde netleşecek.

Kritik saatlerin içine girdik. İbre Gül’ün adaylığı yönünde.

Şimdiye kadar tereddütlü tutumu nedeniyle eleştiri konusu olan 11.Cumhurbaşkanı Gül’ün bu kez kararlı olduğu söyleniyor. Ama Gül, ittifakın ortak adayı olma konusundaki şartından vazgeçmiş değil. Erken seçim kararının alınmasıyla birlikte muhalefet AK Parti-MHP ittifakının kurgusunu bozmak için ilk hamleyi İYİ Parti konusunda yaptı. Bu hamle muhalefete moral kazandırdı. Sırada Abdullah Gül’ü ortak aday olarak çıkarmak var. Burada Meral Akşener’in adaylıkta kararlı tutumu ve HDP içindeki bir grubun Selahattin Demirtaş ısrarı bu kurguyu bozuyor.


AKŞENER KARARLI
Karamollaoğlu, dünkü görüşmede Akşener’e, “Gül’ün etrafında birleşirsek seçimi kazanırız” teklifini götürüyor. Gül’ün ortak adaylığında alabileceği oy oranlarına dair bir kaç anket sonucunu paylaşınca Akşener, “O zaman sizin adayınız olarak girsin gerçekten bu oranları alıyorsa ikinci tura kalır, ikinci turda açıkça destekleriz onu” diye karşılık veriyor.

Meral hanım daha önce açıkladığı gibi Cumhurbaşkanı adaylığında kararlı olduğunu ifade ediyor. Bunun üzerine milletvekili seçiminde ittifak için ortak bir çalışma grubu oluşturulması kararı alınıyor.

İYİ Parti, Akşener’in Cumhurbaşkanı adayı olması konusunda ısrarlı, milletvekili seçiminde Saadet Partisi ve Demokrat Parti ile ittifak yapılmasında ise istekli. Bugün Gül’le bir araya gelecek olan Karamollaoğlu’nun yeniden Akşener’le görüşecek olması ise kapının tamamen kapatılmadığı yönünde yorumlandı.


KILIÇDAROĞLU NETLEŞTİRECEK
CHP’den 15 milletvekili...

Devamını Oku