Sosyal Medyada Kul Hakları

İnternet ve sosyal medya platformlarında bir başkası ile ilgili hoşa gitmeyecek şekilde yaptığımız paylaşımlar, gıybet, koğuculuk, küfürlü ve müstehcen konuşmalar, telif hakkı olan...

İnternet ve sosyal medya platformlarında bir başkası ile ilgili hoşa gitmeyecek şekilde yaptığımız paylaşımlar, gıybet, koğuculuk, küfürlü ve müstehcen konuşmalar, telif hakkı olan çeşitli eserleri ve programları izinsiz indirmek, aldatmak, kandırmak, hile yapmak, hakaret içeren yorumlar yazmak, küçük düşürücü tweetler atmak, başkasının gizli bilgilerini araştırmak, izinsiz bir başkasının internet geçmişini ve maillerini incelemek, suizanda bulunmak, başkalarının izlemesinden hoşlanmayacağı videolarını paylaşmak ve izlemek omuzlarımızda üstesinden gelinmesi zor kul hakkı birikimleri oluşturacaktır.

Normalde nüfusu beş yüz kişiyi geçmeyen küçük bir köyde yaşadığımız halde bu saydığımız sosyal medya davranışlardan her hangi biri sayesinde internet aracılığı ile hiç tanımadığımız ve görmediğimiz milyonlarca insanın kul hakkını üzerimizde taşıyabiliriz. İbadetlerine dikkat eden, içki, kumar, zina gibi büyük günahlardan uzak durmaya gayret eden bir Müslüman olduğumuz halde kıyamet günü internet ve sosyal medya aracılığı ile aldığımız kul hakları yüzünden Efendimiz’in (s.a.s) bahsettiği kıyamet gününde namaz, oruç ve zekât gibi ibadetlerle Allah’ın huzuruna gelen ancak gıybet, hakaret, iftira gibi kul haklarına dikkat etmedikleri için sevapları hak sahiplerine verilip onların günahlarını üstlenerek cehenneme atılan müflislerden olma riskini taşıdığımızı unutmayalım.

Sosyal medyada insanların birbirlerine aşağılayıcı, küçük düşürücü ifadelerle hitap etmesi, insanları zor durumda bırakacak fotoğraf ve videoların bir anda paylaşım rekorları kırması, sahte profillerle, takma isimlerle tahkir edici, aşağılayıcı yorumların yazılması, sevmediği birinin fotoğrafı üzerine küçük düşürücü ifadeler yazılması gibi birçok uygulama internet ortamında büyük kul haklarını da beraberinde getirmektedir.

Daha vahim olanı sosyal medya ve internet aracılığı ile dini değerler, şahsiyetler, kurumlar ve isimlerin bile ağza alınmayacak sözlerle alaya alınması ve tahkir edilmesidir. İlmi ağırlığı olan akademisyenlerin ya da tarikat ve tasavvuf ehli insanların, dini kıyafet ve isimlerin, çeşitli ilim adamlarının, birçok dini kavramın sanal ortamda nasıl alay konusu edildiğine bugün üzülerek şahitlik etmekteyiz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Eşler Arası Kavga ve Tartışma Ahlakı 25 Şubat 2018 | 1.308 Okunma Evlerimiz Dava ve Şehâdet Okullarımızıdır 18 Şubat 2018 | 705 Okunma Tebliğ ettiklerinizi temsil edebiliyor musunuz? 04 Şubat 2018 | 560 Okunma Devlet gibi evler 28 Ocak 2018 | 544 Okunma Sosyal Medyada Kul Hakları 21 Ocak 2018 | 732 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar