Şeytanın Kadrolu Trolleri

Şeytan, kıyamete kadar insanoğlunu günaha sürüklemek için yemin etmiş bir varlıktır. Onun bu yemini Kur’an da Şeytan dedi ki: Ey Rabbim beni rahmetinden mahrum ettiğin için ben de yeryüzünde kullarına...

Şeytan, kıyamete kadar insanoğlunu günaha sürüklemek için yemin etmiş bir varlıktır. Onun bu yemini Kur’an da Şeytan dedi ki: Ey Rabbim beni rahmetinden mahrum ettiğin için ben de yeryüzünde kullarına günahları süsleyeceğim ve onların hepsini mutlaka azdıracağım. Ancak ihlaslı kulların hariç. (Hicr: 15/39-40) şeklinde ifade edilmiştir. Yüzyıllardan beri insanları saptırmak için planlar ve projeler üreten şeytan, bu konuda üst düzeyde tecrübe sahibidir.

Şeytan, zeki ve profesyonel bir varlıktır. İnsanı ve onun yapısını çok iyi bilir. Bugüne kadar milyarlarca insanla uğraşmış ve birçoğunu da günaha sürüklemiştir. Herkese ve her keseye göre taktik ve projeleri vardır.
Tarih boyunca insanoğlunu içki, kumar, zina, faiz, ırkçılık ve her türlü sapkınlıkla yoldan çıkaran şeytan, elbette ki interneti ve teknolojiyi de kendi hedefleri doğrultusunda kullanacaktır.

Bugün şeytan, internet vasıtasıyla her boy ve her çeşit günahı kolayca servis etmektedir. İnternet kablolarıyla birlikte günahlar evlerimize, hatta ceplerimize kadar girebilmektedir. Bu bakımdan modern insanın günahla imtihanı daha çetin geçmektedir.
Şeytan, günahları ambalajlayarak çekici hale getirmekte ustadır. Bu dünyada karşımıza bazen şehvet ve şöhret, bazen mal, makam, mevki, bazen güzel bir kız, bazen yakışıklı bir erkek ambalajı ile çıkabilir.

Sanal âlemde ise bazen bir arkadaşlık isteği, bazen bir video, bazen masum bir gülücük, bazen ilgi çekici bir paylaşım olarak karşımıza çıkacak olan şeytana karşı normal hayatta olduğumuzdan daha fazla teyakkuz halinde olmak zorundayız.
Bizim zaaflarımızı bizden daha iyi bilen şeytan, internet ağları üzerinden örgütlediği trollerle bize de muhakkak ulaşmaya çalışacaktır.

Şeytan da, melek de insanoğluna sokularak onun kalbine birtakım şeyler atarlar. Şeytanın işi kötülüğe çağırmak, sonu fena ve zararlı olan şeylere teşvik etmek ve hakkı yalanlamak, haktan uzaklaştırmaktır. Meleğin işi hak ve hayra, iyiliğe çağırmak ve kötülükten uzaklaştırmaktır. Kim içinde hakka, hayra, iyiliğe çağıran bir ses duyarsa bilsin ki bu Allah`tandır ve hemen Allah a hamdetsin. Kim de içinde şerr ve inkâra çağıran bir fısıltı duyarsa ondan uzaklaşsın ve hemen şeytandan Allah`a sığınsın. (Tirmizi, Tefsir, 2991)

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Eşler Arası Kavga ve Tartışma Ahlakı 25 Şubat 2018 | 1.185 Okunma Evlerimiz Dava ve Şehâdet Okullarımızıdır 18 Şubat 2018 | 596 Okunma Tebliğ ettiklerinizi temsil edebiliyor musunuz? 04 Şubat 2018 | 505 Okunma Devlet gibi evler 28 Ocak 2018 | 476 Okunma Sosyal Medyada Kul Hakları 21 Ocak 2018 | 638 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar