Önder ve Örnek Aileler

Bir insanın hidayetine vesile olmanın dünyadan ve dünyanın içindekilerin tamamından daha hayırlı olduğuna inanan Müslümanlarız. Bu nedenle en büyük görevimiz, inandığımız değerlerin tüm...

Bir insanın hidayetine vesile olmanın dünyadan ve dünyanın içindekilerin tamamından daha hayırlı olduğuna inanan Müslümanlarız. Bu nedenle en büyük görevimiz, inandığımız değerlerin tüm insanlara ulaşması için takatimizin sonuna kadar çalışmak ve gayret etmektir. Tebliğ ve davet görevi asla gevşeklik gösteremeyeceğimiz asli vazifelerimizdendir.

21. yüzyılda teknolojinin ve iletişimin gelişmesiyle birlikte muhataplarımıza adeta ışık hızıyla ulaşabileceğimiz bir zamanda imtihan oluyoruz. İnternet, televizyon, akıllı telefonlar, videolar, ses kayıt cihazları gibi birçok imkânın tebliğ ve davet vasıtası olarak kullanıldığı bir dönemi yaşıyoruz.
Eskiden küçük bir odada beş on kişi gizlice konuşmaya bile çekindiğimiz şeyleri, bugün televizyon ekranlarında, onlarca kanal ve yüzlerce programla milyonlarca insana rahatlıkla anlatabilme imkânımız var. Büyük spor müsabakalarında ve konserlerde bile dolmayan kapalı spor salonlarının ve stadyumların, bugün dini programlar vesilesiyle tıka basa dolduğunu görebiliyoruz.

Binlerce imam hatip okulumuz, Kur’an kursumuz, İslami ilimler merkezimiz var. Yüz binin üzerinde maaşlı din görevlimiz, binlerce vakıf ve derneğimiz, yüzlerce şöhretli ilim adamımız var. İnternet sayesinde ev konforunda sohbet dinleme ve İslami ilimler öğrenme fırsatına bile sahibiz.
Ancak tüm bu yoğun vaaz ve nasihat bombardımanına, tebliğ imkânına rağmen, Allah ve Rasûlü’nünmurad ettiği bir toplum olmaktan fersah fersah uzağız. Evet, bilgimiz çoğaldı, tebliğ ve davet vasıtalarımız ve imkânlarımız arttı, ancak aynı oranda temsil kabiliyetimizi ve örnekliğimizi kaybettik. Bugün, bilgi kadar bilince ve şuura, tebliğ kadar temsil ve örnekliğe ihtiyacımız var.

Hedefi, inandığı değerleri iktidara taşımak olan Müslüman fertler gibi Müslüman aileler olarak da örneklik vasfımızı yeniden kuşanmak, toplumun hayranlığını kazanmış ve her alanda örnek olmuş yuvalar kurmak mecburiyetindeyiz. İçinde yaşadığımız topluma önder olmak istiyorsak önce o topluma örnek olmak zorundayız.

Aile yaşantımızı, yetiştirdiğimiz çocukları, karı koca ilişkilerimizi, komşuluk ilişkilerimizi, akrabalık ilişkilerimizi, ticaretimizi, borç alışverişimizi görenlerin, işte böyle ailelerin, böyle çocuk yetiştirenlerin, böyle annelerin ve babaların, böyle tüccarların zihniyeti bu memleketi yönetmelidir dediği gün, iktidar kendiliğinden gerçekleşecektir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Eşler Arası Kavga ve Tartışma Ahlakı 25 Şubat 2018 | 1.185 Okunma Evlerimiz Dava ve Şehâdet Okullarımızıdır 18 Şubat 2018 | 596 Okunma Tebliğ ettiklerinizi temsil edebiliyor musunuz? 04 Şubat 2018 | 505 Okunma Devlet gibi evler 28 Ocak 2018 | 475 Okunma Sosyal Medyada Kul Hakları 21 Ocak 2018 | 638 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar