Evlerimiz cennet sermayemizdir

Topluca sabah namazlarına kalkılan, içerisinde Kur’an okunan, Allah’ın zikredildiği, iyiliğin emredildiği, kötülüğün menedildiği, ümmetin derdiyle dertlenilen her ev bir vakıf, bir medrese, bir tekke...

Topluca sabah namazlarına kalkılan, içerisinde Kur’an okunan, Allah’ın zikredildiği, iyiliğin emredildiği, kötülüğün menedildiği, ümmetin derdiyle dertlenilen her ev bir vakıf, bir medrese, bir tekke, bir yardım teşkilatı ve bir cemaat gibidir. O evlerin hoca efendileri, müderrisleri, âlimleri babalar; hoca hanımları anneler; ilim talebeleri ise çocuklardır.

Bu evlerde istişare vardır. Aileyi ilgilendiren konularda ailenin en küçük ferdinin bile fikirleri değerlidir. İtaat vardır. Kadınkocasına, çocuklar anne ve babalarına, hepsi toplu halde Allah’a ve Resulüne itaat ederler.

Bu evlerin tıpkı bir medrese gibi haftalık dersleri vardır. Haftada bir gün ailece yapılan bu derslerin ana müfredatı Kur’an ve sünnettir. Öğrenilen dersler, ayetler, hadisler o hafta hayata tatbik edilir. Aile cemaatinin fertleri bu dersler konusunda birbirini denetler ve nasihat ederler.

Bu evler, bir tebliğ ve davet teşkilatı gibidir. Evin kapıları davet ve irşad için haftada bir gün beylere, bir gün hanımlara açılır. Haftalık sohbetler yapılır, Kur’an öğretilir. Komşulara, akrabalara, arkadaşlara, apartman ve mahalle sakinlerine sürekli iyilik emredilir, kötülükten men edilir.

Bu evler sanki bir yardım teşkilatı gibidir. İnfak prensibi gereği evin görünen bir köşesinde küçük bir sadaka kutusu bulunur. Çocuklar harçlıklarından, anneler masraflarından, babalar kazançlarından artırdıklarını bu sadaka kutusunda biriktirir. Mahalledeki ve akrabalar arasındaki yetimler ve ihtiyaç sahipleri bu ailenin infakıyla nasiplenirler.

Bu evlerin en güzide köşesi aile cemaati için gerekli kitapların bulunduğu kütüphane köşesidir. Bu kütüphanede evdeki herkese hitap eden bir itikat, bir ahlâk, bir tefsir, bir hadis, bir fıkıh ve bir siyer kitabı ve muhakkak evlilik ve mahremiyetleri konusunda yazılmış bir kitap bulunur. Anne ve babaların buluğ çağına ermiş çocuklarına anlatmakta ve öğretmekte zorlanacakları önemli ve gerekli bilgileri içeren gençler için bir ilmihal kitabı da bu kütüphanelerin olmazsa olmazıdır.

Bu evler bir cihat meydanı gibidir. Televizyonun ve internetin ahlaksızlıklarına, gıybet ve dedikoduya, ibadette gevşekliğe ve haramlara karşı mücadele muhteşem bir 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Eşler Arası Kavga ve Tartışma Ahlakı 25 Şubat 2018 | 1.185 Okunma Evlerimiz Dava ve Şehâdet Okullarımızıdır 18 Şubat 2018 | 596 Okunma Tebliğ ettiklerinizi temsil edebiliyor musunuz? 04 Şubat 2018 | 505 Okunma Devlet gibi evler 28 Ocak 2018 | 476 Okunma Sosyal Medyada Kul Hakları 21 Ocak 2018 | 638 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar