Çocuklarınızı Ahiret Sınavına da Hazırlıyor musunuz?

Kıyamet günü mahşer yerinde en mutlu olacak olan aileler, “Kendinizi ve ailenizi (eş ve çocuklarınızı) yakıtı insanlar ve taşlar olan cehennem ateşinden koruyun” (Tahrim, 66/6) ilahi uyarısına kulak vererek...

Kıyamet günü mahşer yerinde en mutlu olacak olan aileler, “Kendinizi ve ailenizi (eş ve çocuklarınızı) yakıtı insanlar ve taşlar olan cehennem ateşinden koruyun” (Tahrim, 66/6) ilahi uyarısına kulak vererek, çocuklarının İslami eğitim ve terbiyelerine zaman ayırıp cennetlik çocuk yetiştiren ve evlatlarını melekler eşliğinde cennet kapılarından sonsuz huzur ve mutluluğa doğru ilerlerken gören anne ve babalar olacaktır. Mahşer yerinin en bedbaht anne ve babaları ise bu ilahi uyarıyı umursamayıp, çocuk yetiştiriyorum derken aslında cehenneme odun yetiştiren ve evlatlarını mahşer yerinde iki zebani eşliğinde cehennemin korkunç alevlerine doğru ilerlerken izleyen aileler olacaktır.

Elbette ki aileler çocuklarının İslami eğitim ve terbiyelerine ne kadar özen gösterirlerse göstersinler Allah›ımız takdir etmedikten sonra istenilen sonuca ulaşılamayabilir. Bir peygamber olmasına rağmen Hz. Âdem’in çocuğunun katil olması, yine bir peygamber olmasına rağmen Hz. Nuh’un çocuğunun müşrik olması bu durumun en can alıcı örneklerindendir. Ancak Müslüman aileler olarak bize düşen evlatlarımızın cennetlik birer çocuk olarak yetişmesi için gerekli bütün sebeplere başvurup ötesini Allah’a bırakmaktır.

Çocuklarımızın cennetlik birer mü’min olarak yetişmesi için henüz fırsat elimizdeyken kendimizi test etmek zorundayız.

Evlatlarımızın dünyevi gelecekleri için harcadığımız enerjiyi, gösterdiğimiz ciddiyeti, onların ahiret gelecekleri içinde gösteriyor muyuz?

Evlatlarımızın dershaneleri, özel hocaları, özel dersleri, okul ihtiyaçları için harcadığımız parayı onların İslami eğitimleri için de harcayabiliyor muyuz?

Çocuklarımızın çevre tarafından, komşular ve akrabalar tarafından, öğretmenleri tarafından beğenilen ve sevilen bir çocuk olmasını istediğimiz kadar, Allah tarafından beğenilen, razı olunan bir evlat olması içinde gayret ediyor muyuz?

Evlatlarımızın okula başlamaları, üniversiteye girmeleri için duyduğumuz heyecanı, namaza başlamaları ya da tesettüre girmeleri veya Kur’an öğrenmeleri için de duyabiliyor muyuz?

Sabah okul servisini kaçırmamaları için gösterdiğimiz teyakkuz halini, sabah namazlarını kaçırmamaları için de gösterebiliyor muyuz?

Üniversite sınavını, memurluk sınavını kazanmaları için dua edip, Rabbimize yalvardığımız kadar yarın kabir sınavını, mahşer günü ahiret sınavını kazanmaları için de dua edip gözyaşı döküyor muyuz?

Evlatlarımızın çevrelerine, öğretmenlerine saygı göstermelerini istediğimiz kadar Allah’a ve onun emir ve yasaklarına önem göstermelerini istiyor muyuz?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Eşler Arası Kavga ve Tartışma Ahlakı 25 Şubat 2018 | 1.185 Okunma Evlerimiz Dava ve Şehâdet Okullarımızıdır 18 Şubat 2018 | 596 Okunma Tebliğ ettiklerinizi temsil edebiliyor musunuz? 04 Şubat 2018 | 505 Okunma Devlet gibi evler 28 Ocak 2018 | 476 Okunma Sosyal Medyada Kul Hakları 21 Ocak 2018 | 638 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar