Cennet İçin En Büyük Fırsat Evlerimizdir

Hedefi Allah’ın rızasını kazanmak ve cennete gitmek olan mü’minler olarak ellerimizdeki en büyük cennet fırsatı, evlerimiz ve ailelerimizdir. Eşlerimizin, çocuklarımızın ve ailelerimizin geçimini...

Hedefi Allah’ın rızasını kazanmak ve cennete gitmek olan mü’minler olarak ellerimizdeki en büyük cennet fırsatı, evlerimiz ve ailelerimizdir. Eşlerimizin, çocuklarımızın ve ailelerimizin geçimini sağlamak için helal yoldan çalışıp yorulmamız bile bizim için cihad kadar büyük bir cennet fırsatıdır. Rasûlullah (s.a.s) buyuruyor ki; “Kim ailesi için helâlinden çalışırsa o kimse Allah yolunda cihad eden kimse gibidir. (Beyhaki)

Evlerimiz ve ailelerimiz için yaptığımız son derece doğal harcamalarımız, alışverişlerimiz, çocuklarımızın masrafları bile cennet yolculuğumuzda bize tertemiz birer sadaka olarak yazılmaktadır. Rasûlullah (s.a.s) buyuruyor ki; “Allah’ın rızasını uman bir adamın ailesinin geçimini sağlamak için harcadıkları bile onun için birer sadakadır. Hatta yemekte eşinin ağzına verdiği lokmadan bile sevap kazanır.” (Buhari)

 Evlerimize gelen misafirlerimize hürmetimiz, yaptığımız ikramlar ve harcadığımız masraflar bile amel defterimize güzel birer sadaka olarak yazılır. Rasûlullah (s.a.s) buyuruyor ki; “Misafir için ne harcanırsa o sadakadır.” (Buhari)

Akrabalarımızla olan münasebetlerimiz, karşılıklı ziyaretleşmemiz, ihtiyaç anında yardımlaşmamız, dertleşmemiz gibi doğal hallerimiz bile bizim için hem rızkımızı ve ömrümüzü bereketlendiren hem de sadaka sevabı kazanmamızı sağlayan amellerdendir. Rasûlullah (s.a.s) buyuruyor ki; “Kim rızkının genişletilmesini, ömrünün bereketlendirilmesini istiyorsa sıla-i rahime devam etsin.” (Müslim) Rasûlullah (s.a.s) buyuruyor ki; “Akrabaya tasaddukta bulunmanın sevabı iki kattır, hem sadaka sevâbı hem de sıla-i rahim sevabı vardır.” (Nesai)

Evimizin bahçesine veya tarlamıza diktiğimiz ağaçlardan, çiçeklerden, ekinlerden biz farkında olmasak dahi insanların ve hayvanların yararlanması bile bize bir sadaka olarak geri dönecek. Rasûlullah (s.a.s) buyuruyor ki; “Müslüman bir ağaç diker veya bir ekin eker de ondan bir insan bir kuş ve hayvan yerse bu yenenler kendisi için sadaka olur.” (Buhârî)

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Eşler Arası Kavga ve Tartışma Ahlakı 25 Şubat 2018 | 1.308 Okunma Evlerimiz Dava ve Şehâdet Okullarımızıdır 18 Şubat 2018 | 705 Okunma Tebliğ ettiklerinizi temsil edebiliyor musunuz? 04 Şubat 2018 | 560 Okunma Devlet gibi evler 28 Ocak 2018 | 544 Okunma Sosyal Medyada Kul Hakları 21 Ocak 2018 | 732 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar