Çalışan Müslüman Kadınlara

1-Dinimiz, evi geçindirme vazifesini erkeğe yüklemiştir. Evli kadının geçim masrafları kocasına, bekârınki babasına, dul kadınınki baba, çocuk veya kardeşlerine aittir. Bunlardan herhangi biri bulunmazsa devlete...

1-Dinimiz, evi geçindirme vazifesini erkeğe yüklemiştir. Evli kadının geçim masrafları kocasına, bekârınki babasına, dul kadınınki baba, çocuk veya kardeşlerine aittir. Bunlardan herhangi biri bulunmazsa devlete aittir.

2- Müslüman kadın için ekonomik bağımsızlıktan önce Allah’a kulluk gelir. Müslüman kadın Allah a kulluğunu hakkıyla yapamadığı ekonomik bağımsızlığın aslında bir kölelikten ibaret olduğunu bilir.

3- Koca, Müslüman kadını çalışmaya zorlayamaz, bu büyük bir zulüm olur. Müslüman kadın da kocasının rızası olmadan çalışamaz bu da büyük bir vebal olur.

4- İçinde yaşadığımız bozuk düzen ve çeşitli zaruretler dolayısıyla Müslüman kadın çalışmak zorunda kalırsa ilk dikkat edeceği prensip, çalışmak için kadınlık onurunu muhafaza edebileceği, yeterli derecede iffet güvenliği bulunan helal bir ortam ve helal bir kazanç yolu seçmektir.

5- Tesettür prensibimiz Müslüman kadının olmazsa olmazlarındandır. Çalışmak da dâhil hiçbir neden, Müslüman kadına tesettür kurallarını ihlal ettiremez.

6- Çalışan Müslüman kadın, işyerinde beraber çalıştığı erkeklerle kapalı kapılar ardında yalnız kalmamaya büyük özen gösterir. Efendimiz in (s.a.s) Bir kadınla bir erkek kapalı kapılar ardında baş başa kalırsa üçüncüleri şeytan olur (Buhari, nikâh) buyurduğunu bilir.

7- Çalışan Müslüman kadın, erkeklerle tokalaşmaz. İşyerine gidip gelirken, servis, toplu taşıma araçları gibi ortamlarda vakar, edep ve mahremiyet kurallarına büyük özen gösterir.

8- Çalışan Müslüman kadın, iş ortamındaki erkeklerin yanında küfürlü konuşmalarına, hayâsız espri ve şakalar yapmalarına asla müsaade etmez ve hemen tepkisini koyar.

9- Çalışan Müslüman kadın, uzun mesai saatleri ve beraber geçirilen çalışma yıllarının iş ortamındaki erkeklerle arasındaki mesafeleri kaldırmasına, ciddiyeti bozacak laubali bir ortamın oluşmasına asla müsaade etmez.

10- Çalışan Müslüman kadın, eşini ve çocuklarını ihmal etmez. Bunun büyük bir kul hakkı olacağını ve ahirette bu kul haklarının başına ciddi belalar açacağını bilir.

11- Çalışan Müslüman kadın, işyerindeki erkeklerin dikkatini çekecek giysiler giyinmemeye, takılar takınmamaya, kokular sürünmemeye özen gösterir.

12- Çalışan Müslüman kadın, parasıyla eşini ezmez. Sen sensin, bende benim demez. Para onu asla şımartmaz.

13- Çalışan Müslüman kadın, maaşının onu Allah tan uzaklaştırmasına müsaade etmez. Aksine parası onu Allah a daha çok yaklaştırır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Eşler Arası Kavga ve Tartışma Ahlakı 25 Şubat 2018 | 1.185 Okunma Evlerimiz Dava ve Şehâdet Okullarımızıdır 18 Şubat 2018 | 596 Okunma Tebliğ ettiklerinizi temsil edebiliyor musunuz? 04 Şubat 2018 | 505 Okunma Devlet gibi evler 28 Ocak 2018 | 475 Okunma Sosyal Medyada Kul Hakları 21 Ocak 2018 | 638 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar