Ziya Selçuk hocama öneriler 3

Sayın hocam! Bu yazımdaki önerimin özü okullarda açılan kursların işletilmesi. Mevcut sistemde her öğretmen, öğrencilerin taleplerine göre kendi okulunda kurs açabiliyor. Genelde de, her okul kendi...

Sayın hocam! Bu yazımdaki önerimin özü okullarda açılan kursların işletilmesi. Mevcut sistemde her öğretmen, öğrencilerin taleplerine göre kendi okulunda kurs açabiliyor. Genelde de, her okul kendi öğretmenleri ile kurs açma yolunu tercih ediyor. Kendi kadrolu veya ücretli öğretmeni dururken, dışarıdan ücretli öğretmen veya başka okuldan öğretmen ile kurs açmıyor. Tabi böyle olunca da, genel öğretmen kendi dersinin devamı olarak bir kurs eğitimi veriyor. Ders saatleri içinde anlatamadığı konuları veya alıştırmaları kurs saati içinde verme yoluna gidebiliyor. Diyelim ki, 6 altı saatlik matematik dersi varsa, kurs da onun örneklerini çözdüğü yedinci ve sekizinci saat matematik dersi vermiş oluyor. Yine hoca, ders anlatmadaki kendi eksikliklerini göremiyorsa, kurs saatleri içinde de yaptığı derslerindeki eksiklikleri kapatamıyor. Çünkü insan kendi eksiklikleri çok zor görür.

***

Milli eğitim bakanlığı, ücretli öğretmen çalıştırarak, istihdam sorununun çözümüne bir parça da olsa katkı sağlıyor. Ücretli öğretmenlik, iyi bir istihdam politikasıdır. Her hoca, kendi okulunda kurs açınca, okullar kurs açmak için hiç işi olmayan öğretmenlere istihdam oluşturamıyor. Herkes kendi okulunda kurs açınca, kaliteli öğretmenlerden, farklı okullardaki öğrenciler yararlanamıyor. Bazen de öğrenci bir hocanın ders anlatma tekniğine uyum sağlayamıyor veya ders hocasını kendine örnek alacak kadar ısınamıyor, sırf bu nedenlerle her dersten başarılı olduğu halde bir dersten başarılı olamayabiliyor.

***

Sayın hocam! Tüm yukarıdaki sorunları düşünerek kendimce bir takım çözüm önerileri geliştirdim. Bir okulun hocasının kendi okulunda kurs verme yasağı olsun. Ders hocaları, kendi okullarının dışındaki çevre okullarda kurs açabilsin. Böylece bir okulun başarılı hocası, bir başka okulda öğrencilere faydalı olabilir. Böylece öğrenci, bir dersi farklı hocaların anlatım ile öğrenerek, yanlış öğretim metodundan kaynaklanan öğretim eksikliğini giderebilir. Başarılı hocaları davet etme yetkisi, Okul müdürlerine ait olsun. Tıpkı, proje okullarındaki öğretmenleri, istediği yerden getirtme yetkisine sahip olan Proje Okulu müdürleri gibi. Böylece her okul bir parça proje okulu gibi iyi bir eğitim verme şansına sahip olur. Diyebilirsiniz ki, zaten başka okullardan ve dışarıdan ücretli öğretmen getirme şansı, okul müdürlerinin var. Evet yetki olarak var. Ama insani ilişkiler bakımından, kendi okulunun öğretmeni kurs açmak isteyince “sen başarılı değilsin, o nedenle başka okulun hocasına bakıyoruz veya dışarıdan ücretli öğretmen alacağız” diyemez. Kadrolu bir öğretmen, kendi okulunun dışında, aynı il içinde istediği ilçedeki okulda ders verebilmelidir. Kendi okulunda kurs açma yasağı, Okul müdürlerinin elini güçlendirir.

***

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ziya Selçuk hocama öneriler 4 30 Eylül 2018 | 170 Okunma Ziya Selçuk hocama öneriler 4 30 Eylül 2018 | 9 Okunma Ziya Selçuk hocama öneriler 3 14 Eylül 2018 | 101 Okunma Ziya Selçuk hocama öneriler 2 13 Eylül 2018 | 196 Okunma Ziya Selçuk hocama öneriler 1 08 Eylül 2018 | 131 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar