Ziya Selçuk hocama öneriler 2

Sayın hocam! Öğretmenleri mutlu etmeden, öğrenciler mutlu olmaz demiştim. Bu amaca yönelik olarak ikinci bir önerim var. Öğretmenler arasında bir eşitsizliğe son verilmesi gerekir. Ücretli öğretmen ile kadrolu...

Sayın hocam! Öğretmenleri mutlu etmeden, öğrenciler mutlu olmaz demiştim. Bu amaca yönelik olarak ikinci bir önerim var. Öğretmenler arasında bir eşitsizliğe son verilmesi gerekir. Ücretli öğretmen ile kadrolu öğretmen arasında yaşanan maaş farkı eşitsizliğine son verilmesi, ücretli olarak öğretmenlik yapan, öğretmenleri çok mutlu edecektir. Eşit işe eşit ücret alınması gerekirken, aynı dersi anlatan iki hoca biri (ücretli öğretmen) diğerinin (kadrolu öğretmen) yaklaşık üç de biri kadar ücret alıyor. İşte bu bütün öğretmenler arasında bilinen bir eşitsizliktir.

***

Eşitsizliğin ortadan kaldırılmasına kadrolu öğretmenler asla itiraz etmeyeceklerdir. Ayrıca, ücretli öğretmelik yapan kişilerin kalitesi de artacaktır. Çünkü yüksek ücret alma durumunda daha fazla kaliteli öğretmen başvuru yapacaktır. Artık ücretli öğretmenlik, sürekli çalışmak isteyen hanım öğretmenler için iyi bir meşguliyet yolu olmaktadır.

***

Ücretli öğretmenler belirli süre sonunda, ücretli öğretmenlik yaptığı okulun kadrosuna geçebilmelidirler. Bu durum, özellikle denenmiş güvenilir öğretmenleri, milli eğitim kadrosuna kazandırmış olacaktır. Veyahutta ücretli öğretmenlik yapmış kişilere, öğretmenlik giriş sınavlarında, ek puan verilsin. Örneğin her yıl için bir puan eklenirse, insanlar önce ücretli öğretmenlik yaparak, puan biriktirmenin yolunu ararlar. Bu da daha kaliteli öğretmenlerin milli eğitime kazandırılmasının yolunu açar.

***

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ziya Selçuk hocama öneriler 4 30 Eylül 2018 | 170 Okunma Ziya Selçuk hocama öneriler 4 30 Eylül 2018 | 9 Okunma Ziya Selçuk hocama öneriler 3 14 Eylül 2018 | 101 Okunma Ziya Selçuk hocama öneriler 2 13 Eylül 2018 | 196 Okunma Ziya Selçuk hocama öneriler 1 08 Eylül 2018 | 131 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar