Ziya Selçuk hocama öneriler 1

Milli eğitim bakanı Ziya Selçuk hocamızı hakikaten çok sevdim. Özellikle emrinde çalışan öğretmenlerine ve eğitimin varlık amacı olan öğrencilere değer veren düşünceleri beni hayran...

Milli eğitim bakanı Ziya Selçuk hocamızı hakikaten çok sevdim. Özellikle emrinde çalışan öğretmenlerine ve eğitimin varlık amacı olan öğrencilere değer veren düşünceleri beni hayran bıraktı. İstişareye önem veren, ortak akılın değerini bilen bir eğitimci olması ve mütevazi kişiliği şahsına olan güvenimi artırdı. O nedenle kendisine hocam diye hitap etmeyi tercih ediyorum. Hem hocalık bütün makamların üstünde bir makamdır. 

***

Sayın hocam! Malumunuz olduğu üzere, Türkiye’de özel sektörde çalışan öğretmenlerin büyük bir kısmı, Milli Eğitim Bakanlığında bağlı olarak çalışan öğretmenlere göre de daha düşük ücret almaktadır. En az kamuda çalışan öğretmenlerimiz kadar emek sarf eden, özveride bulunan öğretmenlere, kamuya göre düşük ücret verilmesinin tek sebebi, ihtiyaç olan öğretmenden daha fazla öğretmenin var olmasıdır. Liberal ekonomilerde, serbest piyasa koşullarında ücret belirlenir. Ancak devlet, kamu yararı gördüğü durumlarda, pozitif ayrımcılık yaparak güçsüz olan tarafı güçlendirecek şekilde piyasaya müdahale edebilir. Bence özel sektörde çalışan öğretmenler için devlet pozitif ayrımcılık yaparak müdahale etmelidir.

***

Sayın hocam! Devlet güçsüz olan işçiler için asgari ücret belirlemektedir. Piyasada daha düşük ücrete çalışabilecek kişiler bulunsa bile, patronlar asgari ücretin altına inememektedir. İşte bunun gibi vasıfsız işçiler için belirlenen asgari ücret haricinde, öğretmenler için asgari ücret belirlenmelidir. Milli Eğitim Bakanlığında çalışan bir öğretmen ne kadar ücret alıyorsa; özel sektörde aynı şartları taşıyan öğretmende en az o kadar ücret almalıdır. Kamuda çalışan öğretmenlerin aldığı ücretler, özel sektörde çalışan öğretmenler için asgari ücret olarak belirlenmelidir. Örneğin kamuda, on yıllık öğretmen ne kadar alıyorsa, özelde on yıldır çalışan öğretmende o kadar almalıdır.  Deneyimli öğretmenlerimiz var diye velilerden yüksek ücret isteyen okullar, deneyimli öğretmenine de yüksek ücret vermek zorunda olmalıdır. Öğretmen asgari ücreti beklide dünyada ilk olacak ama iyi sonuçlar alınacağı muhakkaktır. Bu fikri duyan eğitim sendikaları mutlaka bunları talep edecektir.

***

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ziya Selçuk hocama öneriler 4 30 Eylül 2018 | 170 Okunma Ziya Selçuk hocama öneriler 4 30 Eylül 2018 | 9 Okunma Ziya Selçuk hocama öneriler 3 14 Eylül 2018 | 101 Okunma Ziya Selçuk hocama öneriler 2 13 Eylül 2018 | 196 Okunma Ziya Selçuk hocama öneriler 1 08 Eylül 2018 | 131 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar