Sayın Temel Karamollaoğlu beni şaşırttı

Başkanlık sistemini karşı değiliz diyen, sayın Temel Karamollaoğlu, son açıklamasında parlamenter sisteme geri dönmemiz lazım diyor. Yine aynı açıklamada, başkanlık sistemine de karşı...

Başkanlık sistemini karşı değiliz diyen, sayın Temel Karamollaoğlu, son açıklamasında parlamenter sisteme geri dönmemiz lazım diyor. Yine aynı açıklamada, başkanlık sistemine de karşı olmadığını da belirtmeyi unutmuyor. Niye? Çünkü kurduğu millet ittifakının diğer ikisi CHP ve İYİ parti parlamenter sisteme geri dönmek istiyor. Bu nedenle başkanlık sistemine taraftar olduğu halde, yine parlamenter sisteme dönelim diyor. CHP ile ittifaka girerek büyük hata yapan, sayın Karamollaoğlu parlamenter sisteme yeşil ışık yakarak, Müslümanların karanlık yıllarının geçtiği, parlamenter sisteme dönmesine kapı aralayarak daha büyük bir hata yapıyor. Geçmiş tarihinde, parlamenter sistemin en çok zararını görmüş bir partinin Genel Başkanının böyle söylemesi beni gerçekten şaşırtıyor. Bu parlamenter sistem kesinlikle Müslümanların aleyhinedir. Bu asla savunulmaması gerek bir sistemdir. Bunun nedenini biraz uzun olarak, tarihi örneklerle açıklayalım.

***

Parlamenter sistemde partiler seçime giriyor. Milletvekilleri seçildikten sonra meclis içinden güven oyu alan hükümet kuruyor. Böylece kimin seçimden sonra nasıl bir koalisyon yapacağı hiç belli değildir.  Ayrıca bir partinin genel başkanı en çok oyu aldığı halde, kendi partisindeki milletvekilleri çeşitli usullerle ikna edilerek, başka bir partiye geçebiliyor veya parti kurabiliyor. Oysa ki milletvekili, o meclise partisi olmadan bağımsız olarak giremeyeceği için, partiden aday olmayı istemişti. Ama daha sonra daha iyi bir teklif gelince başka partiye gitmekte bir mahzur görmüyor. Bu aslında bir haksızlık. Bunu önlemek için partisinden istifa edenin milletvekilliği de düşünsün diyenlerde vardı. Ama çözüm bu da değildi.

***

Nitekim yıllar önce 28 şubat döneminde, Yalım Erez’in, Çiller liderliğindeki DYP den kopardığı, yaklaşık kırk milletvekili ile Çiller’in başbakanlığında, Erbakan hoca ile  hükümet kurulmasını engellemişti. Onların milletvekili olmasını sağlayan parti liderinin istediği dışında başka bir yöne kaymıştı. Oysaki onlara oy verenler böyle olacağı bilselerdi, Yalım Erez grubunu milletvekili yapmazlardı. Nitekim daha sonra seçim girdiler bir varlık gösteremediler. Kısacası seçimde sağ gösterip, seçim sonrası sol vuran bir durum ortaya çıkabiliyor. Azınlığı yani az sayıda milletvekilini ikna etmek kolay olabiliyor.

***

YAZININ DEVAMI
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ziya Selçuk hocama öneriler 4 30 Eylül 2018 | 140 Okunma Ziya Selçuk hocama öneriler 3 14 Eylül 2018 | 75 Okunma Ziya Selçuk hocama öneriler 2 13 Eylül 2018 | 174 Okunma Ziya Selçuk hocama öneriler 1 08 Eylül 2018 | 101 Okunma Uzman olmayanlara Enflasyon ve faiz açıklaması 10 Ağustos 2018 | 123 Okunma
TÜM YAZILARI