ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Hayvan işkencecilerinin psikolojisi

Hayvanlara işkence yapanlara hapis cezası verilisin diye bir kampanya var .

Abdülaziz Diri
Abdülaziz Diri İstiklal Gazetesi
07 Aralık 2017 | 209

Hayvanlara işkence yapanlara hapis cezası verilisin diye bir kampanya var. Hem hapis cezası hem de hayvan işkencesi birbiri ile uyuşmaz. Çünkü bir insanın ceza alabilmesi için, akıllı biri olması, aklını kullanabilen normal insan psikolojisin de olması gerekir. Kısacası ceza ehliyetinin olması gerekir. Ceza ehliyeti olmayan çocuklara, delilere ve hayvanlara ceza verilmez. Bence hayvan işkencecilerinden öncelikle ceza ehliyeti olup olmadığını kontrol edilmesi için adli tıp raporu istenmelidir.

***

Akıllı bir insan suç işleyebilir ve suçunun cezasına da katlanır. İnsanlar suç işlerken akılları ile bir tercih de bulunurlar. Örneğin rüşvet alan bir memur, kendi menfaati ile devletin menfaati arasında tercih yaparak suç işleyemeye aklı ile karar vermiştir. Yakalanınca da cezasını çeker. Örneği savaş suçlusu biri, savaşı kazanmak için suç işler cezasını çeker. Ama bir kediye işkence yapan bir kişinin kendine sağladığı menfaat yok. Sadece sadistçe bir zevk alır. Bu zevki ancak psikolojisi bozuk olan biri alabilir. Bunun mutlaka tedavi edilmesi gerekir. İşte hayvanları korumaya yönelik kanunda bu teşhis ve tedavi öncelenmelidir. Eğer kişinin aklı yerinde ise ceza verilmelidir.

***

Ayrıca hapis cezaları 2-3 yıl gibi uzun süreler olursa, ceza alan kişinin ailesi ve çocukları da mağdur olacaktır. Hapis cezası, belki paraya dönüşmeyecek şekilde bir haftalık gibi kısa süreli olabilir. Böylece çocuklar zarar görmez. Hayvana zarar veren kişilerinde aklı başına gelebilir. Bence bir haftalık hapis cezası yeterince caydırıcı olur. Çünkü senetlerini ödemeyen borçluya önceleri 10 günlük hapis cezası veriliyordu. Çok caydırıcı bir uygulama idi.  Eğer bir insan bir haftalık hapis alırım ama kediye işkence yaparım diyorsa, aklı yoktur. Hem de bu cezalar sicil kaydında gözükmesin ki hapis sonrası iş bulabilsin. Böylece ailesinin geçiminde sıkıntı yaşamasın. Fakat daha uzun süreli hapisler, hem başka insanlara zarar verir, hem de devletin mali yükünü artırır. Hapis cezası alan kişilerin sonra ki hayatlarında topluma vereceği zararlar daha fazla olabilir.

***

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER