YÖK, denklik, yeterlilik ve cevap bekleyen sorular...

YÖK’ün denklik konusunda gösterdiği hassasiyetin haklı gerekçelerini dün sizlerle paylaşmıştık.Kuralları çiğneyenleri, ilgili ülkelerde derslere hiç devam etmeden parayla diploma alan ve tez...

YÖK’ün denklik konusunda gösterdiği hassasiyetin haklı gerekçelerini dün sizlerle paylaşmıştık.
Kuralları çiğneyenleri, ilgili ülkelerde derslere hiç devam etmeden parayla diploma alan ve tez yazdıranları elbette savunan çıkmaz, çıksa da arkası gelmez...
İşte bu noktada akla gelen soru, YÖK’ün yurt dışından alınan diplomalara gösterdiği hassasiyeti neden yurt içindeki üniversitelere göstermediği?
Yoksa şapka düşüp kel göründüğünde, bunun sorumlusunun bizzat kendisi olduğu için mi, bu konuda özellikle sessiz kalıyor?Cevap bekleyen sorularKendilerine “Yeni YÖK” adını veren yeni YÖK yönetimi, pek çok yeniliğe imza atıyor ama nedense hassasiyet gösterdiği konularda eski defterleri hiç karıştırmıyor ya da yurt dışı eğitim için aldığı kalite kriterlerini yurt içi için hiç dikkate almıyor!
“Yeni YÖK” bakalım şu sorulara çok net cevaplar verebilecek mi?
- Yurt dışından gelen öğrenciler için uygulanan Seviye Tespit ya da Yeterlilik Sınavı neden Türkiye’de öğrenim gören tüm öğrenciler için de uygulanmıyor?
- Daha önce MEB’in ya da farklı kurumların yaptığı benzeri sınavlarda 100 üzerinden 15-20 alanlar olmuş ve aynen görevlerine devam etmişlerdi. Denklik için 40 aranırken, 15-20’lere neden göz yumuldu? Daha da önemlisi, giriş sınavlarında 100 üzerinden 20-25 alanlar nasıl üniversiteli olabiliyor?
- Yurt dışı denkliklerde, özellikle bazı alanlarda devam zorunluluğu istenirken, ülkemizdeki üniversitelerde bu kural neden uygulanmıyor? Üniversitelerin tamamında devam zorunluluğu varken, mezuniyete kadar, sınavlar dışında üniversitenin önünden bile geçmeyenler için ne yapılıyor?
- Tek derste dahi İngilizce eğitim yapılmazken, İngilizce eğitim veriyoruz kandırmacasına neden göz yumuyor?
- Zerre kadar bile olsa doktora eğitimi verme yeterliliği olmayan üniversitelerde adeta parayla yüksek lisans ve doktora diploması satılmasına neden seyirci kalınıyor?
- Daha önce verilen denklik belgeleri ve dil yeterlilik sınavlar...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Övülünce iyi mi olunuyor? 19 Mayıs 2019 | 111 Okunma Ulaşımı çözülmeden turizmde patlama zor 19 Mayıs 2019 | 20 Okunma Eğitimde yeni dönem! 18 Mayıs 2019 | 1.831 Okunma Piri Reis Üniversitesi, gençlik belgeseli ve yeni ara tatiller?.. 17 Mayıs 2019 | 1.358 Okunma Amerika’da zoru başaran Türk Ali Çınar 15 Mayıs 2019 | 123 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar 2 yorum