Sınav odaklı eğitim mi yoksa?

Sınavlarla yatıp sınavlarla kalkıyoruz.  Yılda 10 milyon aday LGS, YKS, KPSS ve benzeri sınavlarda ter döküyor. Çocuklar çocukluğunu, gençler de gençliğini yaşayamıyor.  Ustalar çırak...

Sınavlarla yatıp sınavlarla kalkıyoruz.  Yılda 10 milyon aday LGS, YKS, KPSS ve benzeri sınavlarda ter döküyor. Çocuklar çocukluğunu, gençler de gençliğini yaşayamıyor.  

Ustalar çırak, yıldız takımlar sporcu bulamıyor, sokaklar oyun oynayacak çocuğa hasret. Hem devlet hem de aileler olarak bütçemizden en büyük payı eğitime ayırıyoruz. Peki, maddi ve manevi olarak yaptığımız onca fedakarlığın karşılığını alabiliyor muyuz?

Keşke gönül rahatlığıyla evet diye haykırıyor olabilseydik…  Vitrin mi, yetkinlik mi?  Pek çok alanda olduğu gibi eğitimde de vitrine oynuyoruz. Özellikle de sınavla öğrenci alan okullar ve pahalı kolejlerde.  Vitrin gösterişli olsun gerisi önemli değil.  Yüz binlerce lira öğrenim ücreti ödeyip bir de dershaneye, özel derse gitmek neyin nesi? Ne kadarı dil öğreniyor, ne kadarı mezun olduğunda hemen iş buluyor, ne kadarı ayda kaç lira maaş alıyor?..  

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Karneler ne zamandır üzmüyordu ama şimdi! 14 Haziran 2024 | 327 Okunma Bu mektubu mutlaka okuyun! 12 Haziran 2024 | 1.272 Okunma Sınavlar bitti sıra tercihlerde 10 Haziran 2024 | 1.523 Okunma Gelenek ile gelecek iç içe 10 Haziran 2024 | 2.949 Okunma Çalışmak onlar için ibadet gibi 09 Haziran 2024 | 241 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar