Neleri konuşacağımıza Neleri konuşuyoruz?..

Eğitim eşittir, hayatın tam da kendisi. Yaşam için eğim, yetişkin eğitimi, ömür boyu eğitim bu yüzden vazgeçilmez hale geldi.Öne çıkan bir başka ayrıntı ise genel eğitim yerine bireysel...

Eğitim eşittir, hayatın tam da kendisi. Yaşam için eğim, yetişkin eğitimi, ömür boyu eğitim bu yüzden vazgeçilmez hale geldi. Öne çıkan bir başka ayrıntı ise genel eğitim yerine bireysel eğitim.

Yani tüm öğrencilere aynı müfredatı dayatma yerine her öğrencinin ilgi, yetenek, beceri ve hayallerine göre bir eğitim modelinin oluşturulmasıdır. Dünyada kabul gören ve öne çıkan eğitim modeli artık budur.

Yine aynı şekilde teorik eğitimin yerini yetkinlik eğitimi almış, okulun, öğretmenin, basılı kaynakların rolleri tümden değişmeye başlamıştır.Okul ve öğretmen artık öğreten değil, yönlendiren konuma gelmiştir. Kitapların yerini, dijital kaynaklar alalı ise yıllar oldu.

Eğitim süreleri tüm ülkelerde tartışılır hale geldi. Kısaltılması yönünde ciddi baskılar var. İyi insan, iyi yurttaş yetiştirme konusunda da dünya genelinde ciddi sıkıntılar yaşanıyor. İşte böyle bir ortamda tüm bu ayrıntıları konuşmamız gerekirken, incir çekirdeğini doldurmayan konularla ya da eğitimde derin yaralar açacak tartışmalarla zaman öldürüyoruz. Eğitim bir beka sorunudur ve gereken önem gösterilmelidir!..

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Eğitimin temel sorunları?.. 23 Haziran 2024 | 102 Okunma Tatil sonrasına hazır mıyız?.. 21 Haziran 2024 | 56 Okunma Ormanlarımız nasıl yok oluyor? 19 Haziran 2024 | 59 Okunma Eskiyi mi özledik, yeniden mi sıkıldık? 16 Haziran 2024 | 78 Okunma Karneler ne zamandır üzmüyordu ama şimdi! 14 Haziran 2024 | 346 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar