Bayram, yüzdelik dilim ve sınav yarışı

Bayram bayram diyorduk, işte o da bitti. Arada İstanbul seçimi ve YKS var. Onlara da az kaldı.

Ondan sonra, umarız, normal gündeme dönülür. Güncel sorunlara kalıcı çözümler üretilir. 
Örneğin, sınav odaklı ezberci eğitim sistemi ve onun yerine önerilen yeni lise sistemi, gelen eleştiriler doğrultusunda, yeniden gözden geçirilir...
Liselere Geçiş Sistemi’nin yarattığı mağduriyetin boyutlarını görmek için kayıtları beklemek gerek. Ama görünen o ki geçen yıldan hiç ders alınmamış!..
Önceki yıl ciddi anlamda kolejlere kayma olmuştu. Özellikle de temel liselere. Bu yıl yaprak kıpırdamıyormuş!
Lise kayıtlarında, zorunlu olmasına rağmen ciddi fireler yaşanırsa, hiç şaşırtıcı olmaz!
Mahallede gidilecek lise bulamamanın karşılığı açık lise olmamalı!..Sıralamalar?..Şu günlerde en çok merak edilen konulardan biri de yüzdelik dilimler!
Neden? Çünkü yerleştirmeler yüzdelik dilime göre yapılıyor.
Yüzdelik dilim, sınava giren aday sayısının 100’e bölünmesiyle elde edilen rakamdır. Örneğin LGS’ye bir milyon aday girdi. 100’e böldüğünüzde, yüzde 1’lik dilime 10 bin, yüzde 2’lik dilime de en tepedeki 20 bin öğrenci giriyor demektir. Binde birlik dilimler ise biner biner artıyor..

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Eğitimde KDV kaldırılsın! 17 Temmuz 2019 | 69 Okunma Yeterince ders alabildik mi? Başarıyı yeterince ödüllendiriyor muyuz? 16 Temmuz 2019 | 60 Okunma İnsana saygı! 14 Temmuz 2019 | 45 Okunma Neden, artık gemi turları yapmıyoruz? 14 Temmuz 2019 | 103 Okunma Bir Babaya böylesi bir pişmanlığı yaşatmaya hiç kimsenin hakkı yok 13 Temmuz 2019 | 213 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar