Zam oranı yüzde 50'yi aştı zamlı maaşlar belli oldu! İşte memur emekli maaşları

Eylül ayı enflasyonunun açıklanmasıyla birlike 3 aylık memur enflasyon farkı kesinleşirken 2023 yıl sonu enflasyon beklentisi de güçlendi. Peki bu durumda emekli ve memur maaşlarında son durum nedir? İşte doktor, öğretmen, polis, hemşire dahil yeni memur ve emekli maaşları

Zam oranı yüzde 50'yi aştı zamlı maaşlar belli oldu! İşte memur emekli maaşları - Resim: 1

Eylül ayı verisi sonrası 3 aylık memur enflasyon farkı kesinleşirken, ekonomistlerin 2023 yıl sonu enflasyon beklentisi de güçlendi. 6 milyonu aşkın memur ve emeklinin merakla beklediği zam oranı Ocak ayında yüzde 50'yi aşacak. Ocak zammı için nihai rakamlar Ekim, Kasım ve Aralık ayı enflasyon oranının belli olması sonrası netleşecek.

Zam oranı yüzde 50'yi aştı zamlı maaşlar belli oldu! İşte memur emekli maaşları - Resim: 2

Emekli ve memur maaşları başta olmak üzere birçok kalemde belirleyici olacak Eylül ayı enflasyon rakamları belli oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Eylül ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre enflasyon oranı Eylül ayında aylık bazda yüzde 4,75, yıllık bazda ise yüzde 61,53 olarak gerçekleşti.

Zam oranı yüzde 50'yi aştı zamlı maaşlar belli oldu! İşte memur emekli maaşları - Resim: 3

Sabah'tan Mete Dirice'nin haberine göre TÜİK'in açıkladığı rakamlara göre Temmuz'da enflasyon yüzde 9,62, Ağustos'ta 9,09 ve Eylül ayında ise yüzde 4,75 oldu. Tüm bunlarla beraber 3 aylık enflasyon rakamı da yüzde 25,11 olarak kayıtlara geçti.

Zam oranı yüzde 50'yi aştı zamlı maaşlar belli oldu! İşte memur emekli maaşları - Resim: 4

Eylül ayı enflasyon rakamları sonrası refah payı hariç 3 aylık emekli ve memur zam oranı netleşti. Hesaplarımıza göre; 6 aylık SSK ve Bağ-Kur emekli zammı yüzde 25,11, enflasyon farkı dahil 3 aylık memur zammı ise yüzde 35,73 oldu.