ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Vatandaşlıktan çıkan kişinin emekli aylığı kesilir mi?

Vatandaşlıktan çıkarılanlar emekli maaşı alabilir mi? Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkartılanlar emekli aylığı alabilirler mi? Vatandaşlıktan çıkanlar hangi şartlarda emeklilik aylığı alabilirler? En çok merak edilen soruların cevaplarını Cevapla.tv Uzmanı ve Sosyal Güvenlik Müşaviri Ali Tezel sizler için cevapladı.

29 Mart 2018

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkartılanların emekli maaşı kesilir mi?  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkartılanlar emekli maaşı alabilir mi? sorusuna Cevapla.tv Uzmanı ve Sosyal Güvenlik Müşaviri Ali Tezel cevapladı. Cevapla.tv Uzmanı ve Sosyal Güvenlik Müşaviri Ali Tezel'in tüm videolarını erişmek için kaynak kısmındaki linke tıklayabilirsiniz. 

Türk vatandaşlığından çıkan, bırakan kişiler şayet Ülkemiz ile sosyal güvenlik sözleşmesi yapılan Ülke vatandaşlığına geçmiş ise bu kişiler yine 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu hükümlerinden faydalanmaktadırlar. Ve bağlanmış olan aylıkları kesilmemekte, emeklilik şartlarını yerine getirmeleri halinde de istekleri üzerine emekli aylıkları bağlanmaktadır.

118 sayılı sözleşmeye tabi ülkeler, kendi işlemlerinde vatandaşlık hakkını kaybetmesine rağmen bu sözleşmeye tabi ülke vatandaşlığına geçmiş kişi ise kendi sosyal güvenlik hükümlerini uygulamak suretiyle aylık bağlaması zorunlu olmaktadır. 

Durum, bu haliyle karmaşık gibi görünebilmektedir. Bazı durumlar hariç, Ülkemiz aleyhine işlenen suçlar dolayısıyla Vatandaşlıktan çıkan veya çıkarılanların, madem vatandaşlık haklarını kaybetmişler, niye sosyal güvenlik bakımından hiçbir şey olmamış gibi yararlanmaktadırlar? sorusunun sorulması doğal olacaktır.

Ülkeler arası yapılan antlaşmalar kanun hükmünde olmakta ve öncelik kazanmaktadır. Ayrıca, tüm ülkelerin uymaları gerektiğine ilişkin hükümlerde bulunmaktadır. Bu durumda, ülkeler sosyal güvenlik açısından kendi kanunlarını tek başlarını uygulamaları da mümkün olmamakta, aylık bağlanmamasını engelleyen yasal düzenlemeler yapılması da imkansızlaşmaktadır.

5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanununda bulunan hüküm benzeri bir düzenlemenin 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda yer almadığı görülmektedir.

Kaynak: Cevapla.tv

Benzer Haberler