ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Türk mühendislerinin geliştirdiği BORAN testi geçti seri üretime geçiliyor

Milli imkanlarla üretilen 105 milimetre hafif çekili obüs sistemi ’BORAN’ın test atışları MKE tarafından başarıyla yapıldığını söyleyen Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli; 17 kilometre menzilli ve hafif yapısıyla helikopterle harekat bölgesine taşınabilen BORAN’ın seri üretimine yıl sonunda başlanacağı müjdesini verdi.

Türk mühendislerinin geliştirdiği BORAN testi geçti seri üretime geçiliyor
05 Mayıs 2018

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, milli imkanlarla üretilen 105 milimetre hafif çekili obüs sistemi ’BORAN’ın test atışlarının MKE tarafından başarıyla yapıldığını belirterek, "Kısa sürede atışa hazır hale gelen 17 kilometre menzilli ve hafif yapısıyla helikopterle harekat bölgesine taşınabilen BORAN’ın seri üretimine yıl sonunda başlanacak" dedi.
105 milimetre BORAN (Havadan Taşınabilir Hafif Çekili Obüs Sistemi); hava hücum harekatı icra edecek olan komando ve piyade birliklerinin harekat ihtiyacını karşılayacak, bu birliklerin yapıları ile uyumlu, havadan taşınabilir, üzerinde modern komuta ve atış kontrol sistemleri olan, kendi konum ve istikametini kendisi belirleyerek kısa sürede atış görevine hazır hale getirilebilen, azami 17 kilometre mesafeyi etki altına alabilen, 6 bin 400 milyem ile atış yapabilme imkan ve kabiliyetine sahip olan bir silah sistemi.
TSK’nın lojistik ve taktik manevra kabiliyetini büyük ölçüde arttıracak olan BORAN, ağırlığı azami bin 720 kilogram olup, Sikorsky S-70 genel maksat helikopteri ile harici yük, Chinook CH-47 helikopteri ile de hem harici hem dahili yük olarak taşınabilmekte ve 105 mm/30 cal namluya sahip olup, uzun menzilli mühimmat ile tugay hedeflerini etki altına alabiliyor.
Atış kontrol sistemleri vasıtası ile klasik mevzilenme prosedürlerine ihtiyaç olmadan atış komutu hesaplama ve hedefe yönelme sağlayabilir. Atış kontrol sistemi karadan, havadan ve denizden intikal esnasında konum ve istikamet bilgilerini güncelleyerek -32/+44 çevre koşullarında kesintisiz 8 saat süresince her türlü atış görevini gerçekleştirebiliyor.
2018 yılı sonunda seri üretime geçilmesi hedefleniyor.

Benzer Haberler