Tunceli'de TKP kazandı, AK Parti ve CHP başkanlık sayısını artırdı, HDP ve ÖDP kaybetti

TUNCELİ'de 30 Mart 2014 yerel seçimlerini Ovacık'ta önde tamamlayan ilk ve tek Türkiye Komünist Partili (TKP) belediye başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, bu seçimde, resmi olmayan sonuçlara göre, yüzde 33'e yakın oyla Tunceli Belediye Başkanı oldu.

Tunceli'de TKP kazandı, AK Parti ve CHP başkanlık sayısını artırdı, HDP ve ÖDP kaybetti

TUNCELİ'de 30 Mart 2014 yerel seçimlerini Ovacık'ta önde tamamlayan ilk ve tek Türkiye Komünist Partili (TKP) belediye başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, bu seçimde, resmi olmayan sonuçlara göre, yüzde 33'e yakın oyla Tunceli Belediye Başkanı oldu.

AK Parti'nin, Özgürlük ve Dayanışma Partisi'nden (ÖDP) Mazgirt, CHP'den ise Çemişgezek ilçesini aldığı Tunceli'de, Ovacık ve Pertek ilçelerini ise CHP kazanarak belediye başkanlığı sayısını 5'e yükseltti. Tunceli'nin kaybedeni ise hiç ilçe kazanamayan Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve ÖDP oldu.


Tunceli'de 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Barış ve Demokrasi Partisi'nden (BDP) seçilip, Demokratik Bölgeler Partisi'ne (DBP) geçen Mehmet Ali Bul görevden alınıp, yerine kayyum olarak kentin Valisi Tuncay Sonel görevlendirildi. Geçen seçim Çemişgezek, Hozat, Nazımiye ve Pülümür'de CHP'nin, Ovacık'ta TKP'li Fatih Mehmet Maçoğlu'nun kazandığı Tunceli'de, Pertek ilçesini ise AK Parti'li Recai Vural kazandı. Bu seçimde, Ovacık Belediye Başkanı Maçoğlu partisinden Tunceli merkezde aday oldu ve yüzde 33'e yakın oy oranıyla başkanlığa seçildi.

Maçoğlu'nun kazanmasında Ovacık Belediye Başkanlığı görevindeyken elde etiği başarının büyük rol aldığı değerlendiriliyor. Özelikle Ovacık'ta köylüler ile birlikte üretimi artırıp, nohut, fasulye ve balı Türkiye'nin dört bir yanına pazarlayarak, elde edilen gelirle öğrencilere burs vermesinin ve belediyenin gelir gider tablosunu belediye binasına asmasının Maçoğlu'nun başarısının arkasında yatan etkenler olduğu belirtildi.


Tunceli'de belediye sayısında CHP üstün 
TKP'li Maçoğlu'nun belediye başkanlığı yaptığı Ovacık'ta ise CHP'nin adayı Mustafa Sarıgül kazandı. CHP, Ovacık ile birlikte geçen seçim de kazandığı Hozat, Nazımiye ve Pülümür'ün yanı sıra AK Partili Recai Vural'ın yönettiği Pertek ilçesinde de birinci gelerek, 4 olan belediye sayısını 5'e yükseltti. Bu arada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun doğduğu Nazımiye ilçesi de partinin yönetiminde kaldı.


AK Parti 2 kazanıp, 1 kaybetti
Yönetimini elinde bulundurduğu tek ilçe olan Pertek'i kaybeden AK Parti ise ÖDP'nin yönettiği tek ilçe Mazgirt ile CHP'den Çemişgezek'i aldı. Bu seçim 2 belediye kazanıp, 1 belediye ise kaybeden AK Parti'nin oylarının artmasında Tunceli Belediye Başkanlığı'na kayyum olarak atanan Vali Tuncay Sonel'in çalışmalarının etkisi olduğu değerlendiriliyor.


Tunceli'de kaybeden HDP VE ÖDP
Tunceli'deki bu seçimlerin kaybedenleri ise ellerindeki birer belediyeyi yitiren ve hiç ilçe belediyesi kazanamayan HDP ve ÖDP oldu. HDP bu kentte sadece Mazgirt'e bağlı sonradan kayyum atanan Akpazar beldesini, Orhan Çelebi ile yönetmeye yeniden hak kazandı. Tunceli'de HDP'nin kaybetme nedenleri arasında altyapı ve çevre düzenlemesi hizmetlerinin yapılmaması gösteriliyor.

ÇOK OKUNAN HABERLER
Tekirdağ'da intihara kalkışan kızını baba gözyaşlarıyla intihardan vazgeçirdi Tekirdağ'da intihara kalkışan kızını baba gözyaşlarıyla intihardan vazgeçirdi
Osmaniye'de 26 yaşındaki genç sokakta çırılçıplak yürüdü Osmaniye'de 26 yaşındaki genç sokakta çırılçıplak yürüdü
Eski ÖSYM Başkanı Ali Demir mahkemeye sevk edildi Eski ÖSYM Başkanı Ali Demir mahkemeye sevk edildi
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'den Ekrem İmamoğlu'na tebrik İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'den Ekrem İmamoğlu'na tebrik
Ekrem İmamoğlu, Mevlüt Uysal'dan görevi devraldı Ekrem İmamoğlu, Mevlüt Uysal'dan görevi devraldı
Binali Yıldırım’dan Ekrem İmamoğlu hakkında açıklama Binali Yıldırım’dan Ekrem İmamoğlu hakkında açıklama
SON HABERLER
Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı
Ekrem İmamoğlu İBB'nin Saraçhane'deki binasında mesaiye başladı , gazetecilere konuştu Ekrem İmamoğlu İBB'nin Saraçhane'deki binasında mesaiye başladı , gazetecilere konuştu
İstanbul Büyükşehir Belediye Ekrem İmamoğlu ilk mesai gününde belediye binasına geldi İstanbul Büyükşehir Belediye Ekrem İmamoğlu ilk mesai gününde belediye binasına geldi
İmamoğlu'nun mazbatası ve toplumun Özal'da bütünleşmesi İmamoğlu'nun mazbatası ve toplumun Özal'da bütünleşmesi
YSK ne derse doğru sonuç odur! YSK ne derse doğru sonuç odur!
Bizim ülkemiz aslında doğal film platosudur Bizim ülkemiz aslında doğal film platosudur
Son kalıntılar Son kalıntılar
İBB Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu... İBB Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu...