ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Tesettür Giyimde Aradığınız Şıklığı Kolayca Elde Edin

Eskisi gibi kıyafet bulamama sorunu ortadan kalkmıştır.

Tesettür Giyimde Aradığınız Şıklığı Kolayca Elde Edin
07 Eylül 2018

Tesettür giyim muhafazakar kadınlar tarafından tercih edilen bir giyim biçimidir. Bu kadınların inançlarına bağlı olarak özel olarak hazırlanan bir koleksiyonu anlatan bu giyim tarzı aynı zamanda çok özel bir giyimi de ifade eder. Dinimizin kuralları insan vücudunun bazı bölümlerinin örtülmesini söyler. Bu kıyafetler de bu inanca bağlı olarak hazırlanırlar. Tesettür yaşamını tercih eden kişilerin sayısının artmasıyla birlikte bu alanda çalışan modacıların da önemli ölçüde çoğaldığı bilenen bir gerçektir. Model çeşitliliğinin artmasıyla tesettür giyim tercih eden bayanların kıyafet seçiminde özgürleştikleri de bir gerçekti. Eskisi gibi kıyafet bulamama sorunu ortadan kalkmıştır.

Tesettür giyimde şık olmanın bir takım altın kuralları bulunur. Bunların en önemlisi her parçayı ayrı ve bağımsız olarak ele almak sonra da onlardan bir bütün yaratmaktır. Bazen tek başına mükemmel görünen bir kıyafet diğerleri ile birleştiğinde istenilen sonucu yaratmaz. Ayrıca bayanların beden ölçüleri ve tipleri hakkında doğru bilgiye sahip olmaları doğru giyinmelerinin en önemli kuralıdır. Desenler ise en zorlayıcı kısımdır. Örneğin çizgili desenlerin kullanımı sırasında ortaya büyük bir karışıklığın çıkması mümkündür. Dikine çizgiler kişiyi olduğundan uzun ve ince gösterir. Ancak hali hazırda zayıf ve uzun boylu bir insanı da çok daha zayıf gösterme gibi bir ihtimal ortaya çıkabilir. Bu kişiler daha yatay çizgilerden faydalanabilir. Yatay çizgiler ise vücudu kalın gösterdiği için kilolu kişilere uygun bir biçim oluşturmaz. Bu kişilerin dikey çizgilerden yararlanmaları onları daha ince gösterecektir. Renkler koyusuna gelirsen koyu renklerin her zaman daha zayıf gösterdiği bilenen bi gerçektir.

Tesettür Ferace Modelleri

Ferace yaygın kullanımı olan bir modeldir. Osmanlı döneminden beri varlığını sürdüren feraceler ayağa kadar uzanan giysiler olarak tanımlanır. Geçmişte feraceler sadece koyu renkli kumaşlardan yapılırken artık bu biçim de yerini daha renkli modellere bırakmıştır. En çok tercih edilen tesettür parçaları arasında bulunan feracelerde mor, yeşil, mavi, sarı gibi seçenekleri bulmak mümkündür. Yine de arzu edenler için siyah, kahverengi, lacivert gibi koyu renkler de üretilmeye devam eder. Böylelikle her yaşa, bedene ve zevke göre tasarımlar ortaya çıkar. Feraceler tam boy kıyafetler arasında bulunur. Onlara hareket katan ise üzerinde bulunan detaylardır. Bazı feraceler fermuar ile komple kapanırken bazılarında da düğme kullanılır. Bunların dışında ise işleme ayrıntıları bulunabilir. Abiye feracelerin üzerinde güzelliğine güzellik katan işlemelerin yer aldığı modellere sıkça rastlanır. Ferace altındaki kıyafet ile uyum sağladığında mükemmel bir seçenek oluşturur. Burada dikkat edilmesi gereken nokta renk ve desen uyumunun sağlanmasıdır.

Tesettür Tunik Nasıl Seçilir?

Tunik uzun ve kalçaları örten kıyafetlerdir. Kapatıcı olmasında dolayı rağbet gören tunikler de yine diğer tesettür ürünleri gibi son yıllarda değişik tarzlar ile bayanların karşısına çıkmaktadır. Tuniklerin en önemli özelliği yaş aralığı olmaksızın geniş bir kesime hitap etmesidir. Yaz, kış ayrımı olmadan tunik kullanmak mümkündür. Özellikle pantolon ve etekle tamamlanırlar. Tuniklerin bir başka öne çıkan özelliği ise bol kesimli oldukları için hareket sırasında giyen kişiyi rahatsız etmezler. Tuniklerin altına çoğunlukla pantolon tercih edilir. Tuniğin ve pantolonun arasında uyum yakalamak oldukça basittir. İki parçalı bir kıyafet tercihi olduğu için bir parçanın diğerine göre daha sade olması tercih edildiğinde mükemmel bir kombin yapılmış olur. Örneğin desenli bir tunik giyilecekse altına düz renk bir pantolon tamamlayıcı bir görüntü oluşturacaktır. Düz renk bir tunik ile de desenli bir pantolon rahatlıkla kullanılabilir. Bu kombine uygun bir ayakkabı seçimi ile de kıyafet seçimi tamamlanmış demektir. Tunik seçiminde yapılan en büyük yanlış ise tamamen aynı renkte ve biçimde ürünlerin bir arada kullanılmasıdır. Düz renkler tercih edilecekse eşarp, çanta, ayakkabı gibi aksesuarlar ile bu sadeliğe hareket katmak mümkündür. Tesettür tunik satın alırken kesimine ve bedenine dikkat etmenin önemi büyüktür. Bazı modeller dar kesim oldukları için giyenin üzerine yapışabilir ve bu genellikle istenilen bir görüntü oluşturmaz. Oysa ki bedene tam uyan bir tunik ile oldukça şık olmak eldedir. Bu nedenle beden kontrolünden sonra kesim konusunda da dikkatli olunması gerekir.

Tesettür Giyim Fiyatları

Tesettür giyim ürünleri arasında çok farklı fiyat aralıklarına rastlamak mümkündür. Bunun nedeni de bu konuda üretilen her bir parçanın birbirinden özel olmasıdır. Yazlık veya kışlık kullanımda çok değişik modellere rastlanabilir. Bu alanda isim yapmış modacıların kreasyonları diğerlerine göre biraz daha yüksek fiyatla satışa sunulabilir. Ayrıca kıyafetin kumaşı, dikimi sırasında kullanılan detaylar, günlük ya da abiye oluşu da fiyatı etkileyen unsurlar arasında bulunur. Abiye kıyafetler daha fazla özen istediği için fiyat olarak yüksektir. Ancak bunların da üstünde olan gelinlikler her bayanın en mutlu gününde onları özel hissettirmek için tasarlanır. Gelinlik modelleri tesettür giyiminin çizgilerini ve sezonun modasını takip ederek geliştirilirler. Gelinlik modelleri de artık oldukça fazladır ve seçim yapmayı kolaylaştırır. Tesettür giyimde de şık olmak artık mümkün hale gelmişken, moda sektörü bu alanda daha fazla çalışma yapmaya başlamıştır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta bir ürünü sadece pahalı diye satın almamaktır. Kişi kendisine yakışan ve taşıyabileceği ürünleri tercih ederse en doğru görünüme kavuşur. Giyim konusunda doğru seçenekleri bulmak tecrübe ve zaman isteyen bir durumdur. Ancak birkaç deneyimden sonra bu bilgi net bir şekilde insanın zihninde yer eder. Doğruya ve en güzele ulaşmak deneyim ile mümkün olur. Tesettür giyim için de bu durum aynıdır. Her ne kadar günümüzde tesettür giyim alanında kıyafet bulmak kolaylaşmış ise de doğru kombinasyonları yapmayı öğrenmek gerekir.

Tesettür Giyimde Yazlık Kışlık Ayrımı

Tesettür giyimi tercih eden bayanların dikkat etmeleri gereken bir başka ayrıntı da yazlık ve kışlık ayrımıdır. Özellikle yazın giyilen ürünler konusunda oldukça hassas davranmak gerekir. Bu kıyafetlerin pamuklu kumaştan yapılanlarının tercih edilmesi yaz mevsiminin sıcaklarından daha az etkilenilmesini sağlar. Her ne kadar üreticiler bu ayrımı yapsalar da bazı sentetik kumaşlardan üretilen yaz kıyafetlerine de rastlamak mümkündür. Kısaca yaz için satın alınacak kıyafetler ince ve pamuklu kumaştan yapılmış olurlarsa rahatsız edici olmazlar. Kış içinse durum bunun tam tersidir. Kalın ve koruyucu kıyafetleri tercih etmek önem taşır.

Daha ılıman iklimlerde yaşayanlar hafif parçalar kullanabilirler. Ancak kış şartlarının zor olduğu bölgelerde yaşayanlar için kalın kumaşlardan yapılmış kıyafetler tavsiye edilebilir. Özellikle üst giyim konusunda dayanıklı ve hava koşullarına karşı savunma sağlayan parçalardan faydalanmak mümkündür. Yazlık kışlık ayrımı sadece üst kıyafetlerde değil baş örtülerinde de yapılabilir. Kış mevsiminde kalın kumaştan yapılmış eşarplar hem giyim tarzına uygun olurken hem de ekstra bir koruma sağlar. Kış için özel olarak hazırlanmış omuz şallarını kullanarak da farklı bir görüntüye kavuşmak mümkündür. Her türlü ürünün hem yaz hem de kış açısında sade ve abiye modellerine rastlanabilir. Tesettür giyim alanında yaşanan gelişmeler sonucunda artık istenilen tarza kavuşmak günümüzde geçmişe göre daha kolay.

Benzer Haberler